Streda, 23. jún 2021
Zamračené  23,4 °C
Mimoriadne správy

Unesenú Kolesnikovovú nútili prekročiť hranice, nepoddala sa a rozhodla sa zostať v Bielorusku

 Webnoviny   8. september 2020  166
Unesenú Kolesnikovovú nútili prekročiť hranice, nepoddala sa a rozhodla sa zostať v Bielorusku

8.9.2020 (Webnoviny.sk) - Popredná bieloruská opozičná aktivistka Maria Kolesnikovová v pondelok odmietla prekročiť ukrajinskú hranicu po tom, ako ju k tomuto kroku chceli prinútiť bieloruské úrady. Kolesnikovovú počas dňa zadržali v centre Minska, čo sa spočiatku javilo ako možný únos, keďže očitá svedkyňa webu tut.by popísala situáciu, ako členku koordinačnej rady neznámi ľudia natlačili do mikrobusu a odišli.

Okrem Kolesnikovovej úrady v pondelok zadržali aj ďalších opozičných aktivistov - Ivana Kravcova a Antona Rodnenkova. Všetkých priviezli k hraniciam s Ukrajinou a povedali im, aby prešli do susednej krajiny. Kým Kravcov a Rodnenkov to akceptovali, Kolesnikovová odmietla a rozhodla sa zostať v Bielorusku.

Aktivistov prinútili odísť z krajiny


Bieloruské úrady predtým uplatnili rovnakú taktiku aj v prípade ďalších členov opozície, ktorých režim autoritárskeho prezidenta Alexandra Lukašenka viní z podnecovania demonštrácií v uliciach bieloruských miest.

Svetlana Cichanovská, najväčšia Lukašenkova súperka z prezidentských volieb, ktoré sa konali 9. augusta, niekoľko hodín po hlasovaní odišla do Litvy. Oľgu Kovaľkovovú zas pod hrozbou dlhodobého uväznenia prinútili utiecť do Poľska.

Tvrdé zásahy polície vyvolali pobúrenie


Protesty v Bielorusku vyvolali výsledky spomenutých volieb, v ktorých podľa oficiálnych čísel vyhral Lukašenko s 80 percentami hlasov. Mnohí však tento výsledok považujú za zmanipulovaný. Prvé dni demonštrácií sprevádzali násilné zákroky polície, ktorá rozháňala davy zábleskovými granátmi, slzným plynom, gumovými projektilmi a obuškami a zadržala takmer 7000 ľudí.

Stovky ľudí utrpeli zranenia a najmenej traja zomreli. Po tom, ako tvrdý zásah vyvolal medzinárodné pobúrenie, sa vláda začala vyhýbať takýmto zákrokom voči demonštrantom a protesty sa snaží ukončiť skôr vyhrážkami a selektívnym väznením aktivistov. Úrady tiež odobrali akreditáciu mnohým bieloruským novinárom a niektorých zahraničných novinárov deportovali.

Viac k témam: policajné násilie, prezidentské voľby v Bielorusku, protesty v Bielorusku, únos
Zdroj: Webnoviny.sk - Unesenú Kolesnikovovú nútili prekročiť hranice, nepoddala sa a rozhodla sa zostať v Bielorusku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.