Štvrtok, 16. júl 2026
Mimoriadne správy
- Ruské rakety zasiahli Kyjev, pri nočnom útoku zahynuli dvaja ľudia
- Globálna podpora rovnosti a ochrany LGBT+ komunity zostáva silná, ukazuje prieskum
- Ukrajinský minister obrany Fedorov odstúpil, zmeny sú súčasťou rekonštrukcie vlády
- Členské štáty Európskej únie dočasne zachovali cenový strop na ruskú ropu
- Top foto dňa (15. júl 2026): Rekonštrukcia Zochovej, zadymená ulica, rastafarián a sprievod vozov
Ukrajinský minister obrany Fedorov odstúpil, zmeny sú súčasťou rekonštrukcie vlády
Webnoviny 7:04 30
16.7.2026 (SITA.sk) - Ukrajinský minister obrany Mychajlo Fedorov oznámil rezignáciu v rámci zmien vo vláde prezidenta Volodymyra Zelenského. Jeho odchod nasleduje po schválení rezignácie premiérky Julije Svyrydenkovej parlamentom.
Ukrajinský minister obrany Mychajlo Fedorov v stredu oznámil svoju rezignáciu, ktorá je súčasťou rekonštrukcie vlády prezidenta Volodymyra Zelenského. Vo funkcii pôsobil od januára tohto roka a vo svojom príspevku na platforme Telegram uviedol, že bolo pre neho „veľkou cťou slúžiť ukrajinskému ľudu ako minister obrany“.
Vo svojom rozlúčkovom vyhlásení Fedorov vyzdvihol najmä rozvoj výroby a nasadzovania dronov od začiatku ruskej invázie vo februári 2022, ako aj začiatok rozsiahlych reforiem ukrajinskej armády. Práve bezpilotné systémy sa podľa neho stali jedným z kľúčových prvkov obrany krajiny.
Rezignácia prichádza deň po tom, ako ukrajinský parlament schválil odchod premiérky Julije Svyrydenkovej, ktorá stála na čele vlády približne rok. Personálne zmeny sú súčasťou širšej reorganizácie kabinetu prezidenta Zelenského.
Fedorov sa vo veku 35 rokov stal najmladším ministrom obrany v histórii Ukrajiny. Do funkcie nastúpil s cieľom priniesť nový impulz do fungovania ozbrojených síl a patril medzi prvých predstaviteľov ukrajinskej vlády, ktorí presadzovali rozsiahle využívanie dronov vo vojne s Ruskom.
Podieľal sa aj na uzavretí dohody s podnikateľom Elonom Muskom o používaní satelitného systému Starlink ukrajinskými ozbrojenými silami a o obmedzení jeho dostupnosti pre ruské jednotky. Podľa ukrajinských médií by ho vo funkcii ministra obrany mohol nahradiť súčasný minister vnútra Ihor Klymenko.
Viac k témam: Rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská vláda, Vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinský minister obrany Fedorov odstúpil, zmeny sú súčasťou rekonštrukcie vlády © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Členské štáty Európskej únie dočasne zachovali cenový strop na ruskú ropu
Racing Štrasburg mení trénera, Portugalčan Oliveira strieda Angličana O’Neila
Deschamps môže prekonať Beckenbauera, De la Fuente sa motivuje citátom od Juliusa Caesara
Pardavý má nepríjemný problém. Po festivale ho zastavili policajti, mal nafúkať a vzali mu vodičský preukaz – FOTO