Utorok, 30. máj 2023
Mimoriadne správy

Ukrajinský duchovný sa vyhrážal Zelenskému zatratením, pravoslávneho metropolitu vinia z ospravedlňovania vojny

 Webnoviny   1. apríl 2023  83  
Ukrajinský duchovný sa vyhrážal Zelenskému zatratením, pravoslávneho metropolitu vinia z ospravedlňovania vojny

1.4.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské orgány obvinili vedúceho pravoslávneho duchovného z ospravedlňovania ruskej agresie, čo je trestný čin.

Metropolita Pavlo, ktorý je opátom významného kláštora Kyjevsko-pečerská lavra, počas súdneho konania povedal, že tvrdenia Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) o jeho ospravedlňovaní vojny sú politicky motivované. Duchovný vzdoruje príkazu úradov opustiť kláštorný komplex a začiatkom týždňa sa ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému vyhrážal zatratením.

Mnísi čelia obvineniam z väzby na Rusko


Súdne pojednávanie v sobotu presunuli na pondelok po tom, čo metropolita povedal, že mu je nevoľno. Prokurátori pre neho žiadajú domáce väzenie. SBU medzičasom prehľadala dom metropolitu.

Viac o téme: Vojna na UkrajineMnísi v lavre patria k ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktorá čelí obvineniam z väzby na Rusko. Tá od začiatku vojny na Ukrajine trvá na tom, že je lojálna Kyjevu a inváziu odsúdila. Tiež vyhlásila nezávislosť od Ruskej pravoslávnej cirkvi, ktorej patriarcha Kirill inváziu na Ukrajinu podporuje.

Ukrajinské bezpečnostné agentúry však tvrdia, že niektorí príslušníci ukrajinskej pravoslávnej cirkvi udržiavajú úzke vzťahy s Moskvou. Počas razií na niektorých miestach cirkvi zverejnili fotografie rubľov, ruských pasov a letákov s odkazmi od moskovského patriarchu ako dôkaz toho, že niektorí predstavitelia cirkvi sú lojálni Rusku.

Ukrajinská vláda im vypovedá zmluvu


Kyjevsko-pečerskú lavru vlastní ukrajinská vláda a úrad, ktorý ju má na starosti, informoval tamojších mníchov, že vypovedá nájomnú zmluvu a majú čas do stredy na odchod.

V stredu však metropolita povedal veriacim, že mnísi neodídu, kým nepadne verdikt o žalobe, ktorú ukrajinská pravoslávna cirkev podala na súde v Kyjive, aby vysťahovanie zastavila. Vláda tvrdí, že mnísi porušili nájomnú zmluvu, čo oni popierajú ako zámienku.

Mnohé pravoslávne komunity na Ukrajine prerušili svoje väzby s ukrajinskou pravoslávnou cirkvou a obrátili sa ku konkurenčnej pravoslávnej cirkvi Ukrajiny, ktorú pred viac ako štyrmi rokmi uznal ekumenický konštantínopolský patriarcha.

Viac k témam: Kyjevsko-pečerská lavra, Pravoslávna cirkev, rusko-ukrajinský konflikt, Súdy, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinský duchovný sa vyhrážal Zelenskému zatratením, pravoslávneho metropolitu vinia z ospravedlňovania vojny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.