Pondelok, 11. december 2023
Mrznúci dážď  -0,6 °C
Mimoriadne správy

Ukrajinská armáda prelomila tretiu líniu ruskej obrany na záporožskom fronte, udržanie pozícií je však neisté

 Webnoviny  22. september 2023  94  
Ukrajinská armáda prelomila tretiu líniu ruskej obrany na záporožskom fronte, udržanie pozícií je však neisté

22.9.2023 (SITA.sk) - Obrnené bojové vozidlá ukrajinskej armády na záporožskom fronte postúpili južne od protitankových priekop, čím prelomili tri línie ruskej obrany a podnikli obmedzené bojové aktivity južne od obce Verbove.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Uviedol to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) na základe analýz geolokalizovaných záberov zverejnených v stredu. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Udržanie pozícií nie je jasné


ISW dodal, že nie je jasné, či si ukrajinské sily pozície južne od dediny Verbove udržali. Avšak ide o prvý spozorovaný prípad pôsobenia ukrajinských obrnených vozidiel za treťou líniou ruskej obrany.

Prítomnosť ukrajinských obrnených vozidiel za poslednou líniou terajšej ruskej obrany naznačuje, že Ukrajinci dosiahli dostatočný prielom prvých dvoch línií," konštatoval ISW.


Dôležitý znak pokroku


Ukrajinské sily pravdepodobne potlačili ruské delostrelectvo a ostatné protitankové systémy v oblasti dostatočne na to, aby poslali svoje vozidlá vpred, poznamenali experti.

Schopnosť Ukrajincov dostať obrnené vozidlá k najsilnejšej ruskej obrane a za ňu ... je dôležitým znakom pokroku v ukrajinskej protiofenzíve," uzavrel ISW.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Viac k témam: ruská obrana, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská protiofenzíva, Záporožie
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinská armáda prelomila tretiu líniu ruskej obrany na záporožskom fronte, udržanie pozícií je však neisté © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.