Sobota, 20. júl 2024
Oblačno  21,5 °C
Mimoriadne správy

Ukrajinci zostrelili tri ruské bojové lietadlá, Moskva priznala stratu iba jedného stroja

 Webnoviny  17. február 2024  112  
Ukrajinci zostrelili tri ruské bojové lietadlá, Moskva priznala stratu iba jedného stroja

17.2.2024 (SITA.sk) - Ukrajinské letectvo zničilo v sobotu ráno na východe Ukrajiny tri ruské lietadlá. Na Telegrame o tom informoval veliteľ ukrajinského letectva Mykola Oleščuk.

„Jednotky vzdušných síl ukrajinskej armády zničili naraz tri nepriateľské lietadlá - dva stíhacie bombardéry Su-34 a jednu stíhačku Su-35! Nič nás nezastaví! Ďakujeme, bojovníci!“ napísal Oleščuk.

Veliteľ vyvrátil ruské tvrdenia


Rusko priznalo stratu iba jedného lietadla a dve sa údajne „vrátili domov“. Oleščuk však na Telegrame vyvrátil tvrdenia Moskvy a uviedol, že na základe rádiových odposluchov ruskej komunikácie jedného pilota našli a po ostatných pátrajú.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Pripomenul ďalej, že lietadlo Su-35 je jednomiestne, kým stroje Su-34 sú dvojmiestne.

Osud pilotov nie je známy


Oleščuk dodal, že na základe údajov z medzinárodného satelitného pátracieho a záchranného systému nastali najmenej štyri prípady katapultovania pilotov, a tak sa dva ruské stroje nemohli bezpečne vrátiť na základňu.

Ako referuje web Ukrajinská pravda, hovorca ukrajinských vzdušných síl Jurij Ihnat pre TV Channel 24 poznamenal, že skutočnosť, že sa katapultovacie zariadenie spustilo, nemusí vždy znamenať, že ho pilot stihol použiť, a dodal, že piloti katapultovanie nemusia nevyhnutne prežiť. Osud ruských pilotov preto momentálne nie je známy.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinci zostrelili tri ruské bojové lietadlá, Moskva priznala stratu iba jedného stroja © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.