Streda, 29. november 2023
Polojasno  -1,9 °C
Mimoriadne správy

Ukrajina žiada o lepšie systémy protivzdušnej obrany pre južné regióny, niektoré ruské rakety nie je možné zostreliť

 Webnoviny  20. júl 2023  92  
Ukrajina žiada o lepšie systémy protivzdušnej obrany pre južné regióny, niektoré ruské rakety nie je možné zostreliť

20.7.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily žiadajú o lepšie systémy protivzdušnej obrany pre južné regióny po tom, čo údajne zničili len päť z 19 ruských striel s plochou dráhou letu vypálených na krajinu počas noci. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Zostreľujú, čo sa dá


„Zostreľujeme, čo sa dá zostreliť,“ skonštatoval v štátnej televízii hovorca velenia vzdušných síl Ukrajinských ozbrojených síl Jurij Ihnat, no dodal, že by „samozrejme chceli zostreliť viac“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Podľa Ihnata však súčasnými ukrajinskými systémami protivzdušnej obrany „nie je možné“ zostreliť ruské rakety Onix a Ch-22, pretože letia veľmi rýchlo.

„Potrebujeme prostriedky, musíme posilniť južné regióny, naše prístavné mestá, prostriedkami najmä proti balistickým raketám,“ povedal s tým, že ochranu tohto regiónu by mohli zabezpečiť systémy ako Patriot alebo SAMP-T.

Strela Onix je podľa neho určená na ničenie plavidiel.

„Letí rýchlosťou viac ako tritisíc kilometrov za hodinu... Môže letieť vo výške 10 - 15 metrov nad vodou, aby zničila loď, čo sťažuje jej odhalenie a následne aj možnosť zostrelenia prostriedkami protivzdušnej obrany,“ vysvetlil.

Zranené dieťa


Tretia po sebe nasledujúca noc ruských útokov na Odesu si vyžiadala jedného mŕtveho a najmenej 19 zranených hlásia aj po nočnom útoku na Mykolajiv.

„Zatiaľ čo teroristi útočili na prístavy, ktoré boli súčasťou obilnej dohody, a spôsobili škody na prístavnej infraštruktúre, zasiahli aj civilnú infraštruktúru, ktorá s prístavmi nesúvisí. Zničili administratívnu budovu v centre Odesy, kde tlaková vlna poškodila niekoľko ďalších budov vrátane obytných. Zranenia utrpeli štyria miestni obyvatelia vrátane jedného dieťaťa,“ opísal šéf odeskej oblastnej vojenskej správy Oleh Kiper.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Protivzdušná obrana, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Ukrajina žiada o lepšie systémy protivzdušnej obrany pre južné regióny, niektoré ruské rakety nie je možné zostreliť © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.