Pondelok, 25. september 2023
Slnečno  19 °C
Mimoriadne správy

Ukrajina zadržala podozrivého ruského agenta, zhromažďoval údaje o protivzdušných systémoch

 Webnoviny  23. máj 2023  70  
Ukrajina zadržala podozrivého ruského agenta, zhromažďoval údaje o protivzdušných systémoch

23.5.2023 (SITA.sk) - Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) zadržala v Čerkaskej oblasti muža podozrivého z toho, že je agentom ruskej vojenskej spravodajskej služby GRU, ktorý zhromažďoval údaje o pohyboch ukrajinskej armády a o systémoch protivzdušnej oblasti.

Zadržaný muž je obyvateľom Chersonskej oblasti, ktorého GRU naverbovala na začiatku invázie, uviedla v utorok SBU. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Ruská spravodajská služba bola podľa SBU s agentom v kontakte prostredníctvom komunikačnej platformy Telegram a dávala mu inštrukcie na prieskumné a podvratné aktivity.

Osobitne sa zaujímal o umiestnenie systémov protivzdušnej obrany, ukrajinských vojenských nemocníc a tiež tovární, mostov a priehrad. SBU uviedla, že podozrivého prichytila pri čine, keď nakrúcal kritickú infraštruktúru a zábery posielal svojim nadriadeným v GRU. Ak ho súd usvedčí, hrozí mu doživotné väzenie pre velezradu počas stanného práva.


Ruská armáda v poslednom období zvýšila snahu o ničenie protivzdušnej obrany Ukrajiny, ktorú posilnili moderné západné systémy.Viac k témam: Protivzdušná obrana, rusko-ukrajinský konflikt, ruský agent, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk - Ukrajina zadržala podozrivého ruského agenta, zhromažďoval údaje o protivzdušných systémoch © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.