Streda, 1. február 2023
Mimoriadne správy

Ukrajina sa nemôže stať členom Únie, kým budú na jej území ruské jednotky

 Webnoviny  11. január 2023  60
Ukrajina sa nemôže stať členom Únie, kým budú na jej území ruské jednotky

11.1.2023 (Webnoviny.sk) - Ukrajina sa nebude môcť stať členom Európskej únie, kým budú na jej území ruské jednotky. V rozhovore pre ruskú verziu nemeckého webu Deutsche Welle to povedal výkonný podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Členstvo za takýchto okolností možné nie je


Nie, to je nemožné. Ale celá myšlienka je taká, aby Ukrajina vyšla z tohto konfliktu ako víťazná, suverénna, nezávislá, slobodná a schopná sa sama rozhodnúť. A myslím si, že Ukrajina bojuje, aby sa to stalo. Európska únia by mala podporiť Ukrajinu pri dosahovaní tohto cieľa,“ odpovedal Timmermans na otázku, či sa Ukrajina môže stať členom EÚ, ak je v krajine ruský vojenský personál.

Kodanské kritériá a sedem podmienok


Ako upozornila Európska komisia, Ukrajina potrebovala na získanie oficiálneho štatútu kandidáta na členstvo v EÚ splniť tzv. kodanské kritériá prijaté v roku 1993. Medzi tieto podmienky vstupu do EÚ patrí prítomnosť stabilných štátnych inštitúcií, fungujúce trhové hospodárstvo a schopnosť efektívne plniť záväzky členstva v EÚ.

Okrem toho Európska komisia sformulovala sedem podmienok, ktoré musí Kyjev splniť na ceste k členstvu v Európskej únii. Sú to reformy súdnictva, boj proti korupcii, deoligarchizácia a politika voči národnostným menšinám.

Viac k témam: Boj proti korupcii, členstvo v Európskej úniii, Kritéria, Národnostné menšiny, Reforma súdnictva, Rozhovor, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Ukrajina sa nemôže stať členom Únie, kým budú na jej území ruské jednotky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.