Štvrtok, 28. september 2023
Slnečno  20,5 °C
Mimoriadne správy

Ukrajina sa blíži k štandardom Únie, z hľadiska členstva napreduje rýchlosťou svetla

 Webnoviny  14. júl 2023  79  
Ukrajina sa blíži k štandardom Únie, z hľadiska členstva napreduje rýchlosťou svetla

14.7.2023 (SITA.sk) - Ukrajinský veľvyslanec pri Európskej únii Vsevolod Čencov tvrdí, že Kyjev napreduje „extrémne rýchlo“ z hľadiska členstva v Únii. Ako referuje web eurointegration.com.ua, povedal to v rozhovore pre Ukrajinské rádio.

Blížia sa k štandardom Únie


Pravdepodobne žiadna krajina neprešla tak rýchlo do štádia začiatku rokovaní. Ak si spomenieme, že sme prihlášku podali koncom februára minulého roka a v priebehu niekoľkých mesiacov, v júni, nám bol udelený štatút kandidátskej krajiny a rokovanie očakávame do konca tohto roka, tak ideme rýchlosťou svetla smerom k štandardom EÚ,“ zdôraznil Čencov.

V komentári k takzvanému ústnemu hodnoteniu Európskej komisie o plnení kritérií Čencov poznamenal, že dve kritériá, ktoré boli úplne splnené, by nemali vyvolávať sklamanie alebo nespokojnosť. „Naopak, v súčasnosti jasne rozumieme tomu, čo je potrebné urobiť, aby sme pokročili do ďalšej fázy.

Splnili dve podmienky zo siedmich


Podľa jeho názoru to bude mať Ukrajina vo fáze rokovaní o vstupe do EÚ jednoduchšie, keďže tento proces sa v skutočnosti začal v roku 2014 podpísaním asociačnej dohody.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Európska komisia predložila ústne predbežné hodnotenie pokroku Ukrajiny smerom k EÚ. Výkonný orgán Únie sa domnieva, že Ukrajina úplne splnila dve zo siedmich podmienok potrebných na začatie prístupových rokovaní. Spomenul však pokrok v súvislosti so zostávajúcimi kritériami.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Vstup do EÚ, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Ukrajina sa blíži k štandardom Únie, z hľadiska členstva napreduje rýchlosťou svetla © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.