Sobota, 3. jún 2023
Slnečno  15 °C
Mimoriadne správy

Ukrajina obviňuje Rusko z ohrozovania dohody o exporte obilia a zasahovania do činnosti prístavov

 Webnoviny  17. apríl 2023  73  
Ukrajina obviňuje Rusko z ohrozovania dohody o exporte obilia a zasahovania do činnosti prístavov

17.4.2023 (SITA.sk) - Ukrajina obvinila Moskvu z ohrozovania čiernomorskej obilnej iniciatívy. Ukrajinské ministerstvo infraštruktúry vo vyhlásení uviedlo, že inšpekcie lodí v tureckých teritoriálnych vodách v pondelok zablokovali. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

„V dôsledku toho druhýkrát za deväť mesiacov fungovania obilnej iniciatívy nebol vypracovaný plán inšpekcií a nebola skontrolovaná ani jedna loď. To ohrozuje fungovanie obilnej iniciatívy,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.

Rusi konajú po svojom


Rezort uviedol, že Rusko jednostranne registrovalo plavidlá predložené Ukrajinou a vybralo si plavidlá z fronty podľa vlastného uváženia, čo Kyjiv považuje za „neprijateľné“ a je v rozpore s dohodou.

Ministerstvo obvinilo ruských zástupcov v Spoločnom koordinačnom centre, že sa od tohto mesiaca „snažia zasahovať do aktivít ukrajinských prístavov a vývozcov tým, že stanovujú vlastné kritériá na určenie konkrétnych plavidiel, ktoré sa zúčastnia iniciatívy“.

Viac o téme: Vojna na UkrajineZároveň kategoricky zamietlo najnovšie ruské požiadavky a vyjadrilo nesúhlas proti ruskému zasahovaniu do činnosti ukrajinských prístavov.

Spomenuté centrum, ktoré sa nachádza v Istanbule, je zodpovedné za chod iniciatívy a sú v ňom zástupcovia Ukrajiny, Ruska, Turecka a Organizácie Spojených národov (OSN).

Situácia sa nezlepšuje


Rusko naďalej udržiava svoju pozíciu a tvrdí, že vyhliadky na predĺženie dohody o exporte obilia po Čiernom mori, ktorú medzi Ruskom a Ukrajinou sprostredkovali Turecko a OSN, sa nezlepšujú.

„Situácia so zlepšením stavu v druhej časti týchto zmlúv sa, žiaľ, stále nezlepšuje,“ povedal v tejto súvislosti hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Viac k témam: Dohoda o exporte, obilie, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Ukrajina obviňuje Rusko z ohrozovania dohody o exporte obilia a zasahovania do činnosti prístavov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.