Sobota, 30. september 2023
Mimoriadne správy

Ukrajina identifikovala ruského veliteľa, ktorý je obvinený z masovej vraždy civilistov v Buči

 Webnoviny   2. september 2023  87  
Ukrajina identifikovala ruského veliteľa, ktorý je obvinený z masovej vraždy civilistov v Buči

2.9.2023 (SITA.sk) - Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) oznámila, že identifikovala ruského veliteľa, ktorý je obvinený z vydávania rozkazov strieľať na civilistov.

Ako referuje spravodajský web CNN, veliteľ ruskej spravodajskej skupiny Vadim Ovčinnikov podľa SBU nariadil zastrelenie ukrajinskej rodiny počas okupácie mesta Buča v marci minulého roka.

Masové vraždy civilistov


„Bezpečnostná služba zistila totožnosť ďalšieho ruského okupanta, ktorý je zapojený do masových vrážd civilistov počas okupácie Kyjivskej oblasti. Páchateľom je nadporučík Vadim Ovčinnikov, veliteľ prieskumnej čaty 37. samostatnej motostreleckej brigády 36. kombinovanej armády Východného vojenského okruhu Ruskej federácie,“ uvádza sa vo vyhlásení SBU.

Viac o téme: Vojna na UkrajineOvčinnikov sa podľa SBU „priamo zúčastnil na dobytí dedín Severynivka, Motyžyn a Kopyliv v okrese Buča“ a jazdil po území v obrnených vozidlách „s cieľom zastrašiť miestnych obyvateľov“ v sprievode svojich podriadených.

SBU tvrdí, že Ovčinnikov nariadil svojim podriadeným, aby spustili paľbu na dve autá s civilistami, ktoré sa pohybovali smerom k bojovému vozidlu ruskej pechoty.

Buča ako synonymum obvinení Ruska


V aute bola ukrajinská rodina, ktorá sa snažila odísť zo Severynivky do Umaňu v Čerkaskej oblasti,“ uvádza sa vo vyhlásení s tým, že „muž, jeho manželka a ich 15-ročná dcéra boli na mieste zabití“ a prežila len najmladšia dcéra, ktorá mala deväť rokov. Podľa vyšetrovania „rozkaz zastreliť miestnych obyvateľov“ vykonalo päť podriadených Ovčinnikova, ktorých mená SBU uviedla vo vyhlásení.Buča sa počas vojny na Ukrajine stala synonymom obvinení Ruska z vojnových zločinov. Kremeľ však popiera akúkoľvek účasť na masovom zabíjaní civilistov a naďalej opakuje nepodložené tvrdenia, že obrázky mŕtvych civilistov sú falošné.Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)Agentúra AP a americká televízna stanica PBS, ktoré získali záznamy z Buče, pred niekoľkými mesiacmi uviedli, že zmasakrovanie civilistov počas úvodných týždňov vojny bolo vopred premyslenou operáciou Moskvy. Ruskí vojaci v zachytených telefonických rozhovoroch nazývali neľudské metódy voči ľuďom v Buči „očistou“.Viac k témam: Civilisti, masová vražda, ruské vojnové zločiny, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Ukrajina identifikovala ruského veliteľa, ktorý je obvinený z masovej vraždy civilistov v Buči © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.