Piatok, 22. január 2021
Oblačno  6,9 °C
Mimoriadne správy

Trump zažil ďalšiu povolebnú traumu, najvyšší súd zamietol žalobu anulovať výsledky v štyroch štátoch

 Webnoviny  12. december 2020  89
Trump zažil ďalšiu povolebnú traumu, najvyšší súd zamietol žalobu anulovať výsledky v štyroch štátoch

12.12.2020 (Webnoviny.sk) - Najvyšší súd USA zamietol bezprecedentnú žalobu o zvrátenie výsledkov novembrových prezidentských volieb v štyroch amerických štátoch, ktorú podporil aj dosluhujúci prezident Donald Trump.

Žalobu tento týždeň podal štát Texas s cieľom anulovať výsledky v štátoch Georgia, Michigan, Pensylvánia a Wisconsin, v ktorých vyhral novozvolený prezident Joe Biden.

Podľa žaloby boli výsledky nelegálne, a to pre zmeny vo volebných postupoch, ktoré štáty prijali v dôsledku pandémie nového koronavírusu.

Žalobu podporilo 18 generálnych prokurátorov


Najvyšší súd sa však v piatok priklonil na stranu štvorice štátov a rozhodol, že Texas nemá na tento krok právne postavenie, informuje spravodajský portál BBC.

Viac o téme: Koronavírus


Žalobu Texasu okrem Trumpa podporilo 18 štátnych generálnych prokurátorov a 106 republikánskych členov Kongresu Spojených štátov.

Rozhodnutie súdu je ďalšou povolebnou ranou pre Trumpa, ktorý opakovane bez dôkazov hovorí o volebnom podvode a naznačil, že o výsledkoch volieb rozhodne Najvyšší súd Spojených štátov.

Ten už tento týždeň však zamietol aj inú žalobu proti Bidenovmu víťazstvu v Pensylvánii. V reakcii na piatkové rozhodnutie Trump na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter reagoval s vyhlásením "Najvyšší súd nás naozaj sklamal. Žiadna múdrosť, žiadna odvaha".

Pre bidenovcov to nie je "prekvapenie"


Bidenov hovorca zase reagoval s tým, že nie je "prekvapením", že najvyšší súd odmietol "nepodložené pokusy" poprieť Trumpovu volebnú prehru.

Od novembrovej prehry vo voľbách Trump a jeho podporovatelia podali desiatky žalôb spochybňujúcich výsledky. Zatiaľ žiadna sa nepriblížila k tomu, že by zvrátila Bidenovo víťazstvo.

Demokrat Biden porazil Trumpa v pomere 306 k 232 hlasov v Zbore voliteľov a získal o sedem miliónov hlasov voličov viac ako jeho republikánsky oponent. Zbor voliteľov, ktorý volí prezidenta, sa stretne 14. decembra, aby oficiálne odovzdal svoje hlasy.

Viac k témam: americký prezident, prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump zažil ďalšiu povolebnú traumu, najvyšší súd zamietol žalobu anulovať výsledky v štyroch štátoch © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.