Piatok, 22. január 2021
Oblačno  6,9 °C
Mimoriadne správy

Európska komisia predstavila program boja proti terorizmu, Europol poskytne lepšiu podporu

 Webnoviny  12. december 2020  85
Európska komisia predstavila program boja proti terorizmu, Europol poskytne lepšiu podporu

12.12.2020 (Webnoviny.sk) - Európska komisia (EK) predstavila nový program boja proti terorizmu. V rámci neho zintenzívni boj proti násilnému extrémizmu a terorizmu a posilní svoju odolnosť voči teroristickým hrozbám.

Lepšie predvídanie teroristických hrozieb


Úlohou programu, ktorý stavia na práci z ostatných rokov, je "podporiť členské štáty, aby vedeli teroristické hrozby lepšie predvídať, predchádzať im, chrániť pred nimi a reagovať na ne". V tlačovej správe o tom informovala Martina Štefániková zo Zastúpenia EK v SR.

Europol, agentúra Európskej únie (EÚ) pre spoluprácu v oblasti presadzovania práva, bude podľa novonavrhnutej revízie mandátu poskytovať členským štátom lepšiu operačnú podporu pri vyšetrovaniach.

Tiež bude môcť spracovávať veľké a komplexné súbory údajov, zlepšiť spoluprácu s Európskou prokuratúrou i s partnerskými krajinami mimo EÚ a prispieť k vývoju nových technológií.

Zmienený program má niekoľko cieľov. Jedným z nich je hľadanie slabých miest a budovanie kapacít na predvídanie hrozieb, čo zahŕňa zaistenie kvalitných vstupných údajov pre Spravodajské a situačné centrum EÚ (EU INTCEN), zriadenie poradných misií na podporu členských štátov pri posudzovaní rizík a podporu výskumu v oblasti bezpečnosti a investície do nových technológií.

Opatrenia proti radikalizácii


Ďalším je prostredníctvom opatrení proti radikalizácii brániť útokom, a to s pomocou pravidiel odstraňovania teroristického obsahu na internete. Internetové fórum EÚ vypracuje usmernenie o online moderovaní verejne dostupných materiálov s extrémistickým obsahom.

Akčný plán pre integráciu a začlenenie a posilnenie preventívnych opatrení vo väzniciach s osobitou pozornosťou venovanou rehabilitácii a reintegrácii radikálnych väzňov, majú zase dopomôcť k budovaniu odolných spoločenstiev.

Cieľom programu je aj bezpečnostná koncepcia a zníženie zraniteľnosti na ochranu miest a ľudí. To chce EÚ dosiahnuť intenzívnejším úsilím o fyzickú ochranu verejného priestoru vrátane bohoslužobných miest, uplatnením spomínanej navrhovanej koncepcie, opatreniami na zvýšenie odolnosti kritickej infraštruktúry či podporou členských štátov pri systematických kontrolách v príslušných databázach na vonkajších hraniciach.

EK tiež navrhne zriadenie systému, ktorý znemožní, aby osoba, ktorej v niektorom členskom štáte z bezpečnostných dôvodov zamietli držbu strelnej zbrane, nemohla podať podobnú žiadosť v inom štáte.

Lepšia reakcia na útoky


Program má tiež dosiahnuť lepšiu reakciu na útoky prostredníctvom zvýšenia úrovne operačnej podpory, stíhania a práv obetí. Pre to je dôležitá spolupráca a celoeurópska výmena informácií.

"Komisia v roku 2021 navrhne kódex EÚ v oblasti policajnej spolupráce s cieľom zintenzívniť spoluprácu medzi orgánmi presadzovania práva, ktorej súčasťou je aj boj proti terorizmu. EK sa bude usilovať nájsť právne, operačné a technické riešenia, ktoré umožnia zachovať účinnosť šifrovania na ochranu súkromia a bezpečnú komunikáciu, a zároveň efektívne reagovať na trestnú činnosť a terorizmus. Komisia navyše posilní ochranu obetí teroristických útokov, ktorej súčasťou je aj ich prístup k odškodneniu," uviedla EK, ktorá tiež vymenuje koordinátora protieroristickej činnosti.

Ten bude v rámci nej a v spolupráci s členskými štátmi a Európskym parlamentom koordinovať protiteroristickú politiku a financovanie EÚ.

Nový program nadväzuje na stratégiu EÚ pre bezpečnostnú úniu na roky 2020 až 2025. V rámci nej sa EK zaviazala sústrediť na prioritné oblasti, kde môže obohatiť podporu členských štátov v úsilí o bezpečnosť obyvateľov Európy.

Viac k témam: terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska komisia predstavila program boja proti terorizmu, Europol poskytne lepšiu podporu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.