Štvrtok, 1. december 2022
Zamračené  0,5 °C
Mimoriadne správy

Trump sa chce vrátiť do Bieleho domu, napriek škandálom ohlásil tretiu kandidatúru na prezidenta

 Webnoviny  16. november 2022  29
Trump sa chce vrátiť do Bieleho domu, napriek škandálom ohlásil tretiu kandidatúru na prezidenta

16.11.2022 (Webnoviny.sk) - Bývalý americký prezident Donald Trump v utorok spustil svoju tretiu prezidentskú kampaň. Spravil tak len týždeň po neuspokojivých výsledkoch republikánov v polčasových voľbách.

Aby sa Amerika stala znovu úžasnou a skvelou, oznamujem dnes večer svoju kandidatúru za prezidenta Spojených štátov,“ oznámil Trump pred niekoľkými stovkami podporovateľov v jeho klube Mar-a-Lago, keď obkolesený americkými vlajkami a plagátmi so svojím sloganom Make America Great Again formálne odštartoval republikánske primárky pre voľby v roku 2024.Fotogaléria: Donald Trump


Agentúra AP pripomína, že ďalšia kampaň je mimoriadnym obratom pre akéhokoľvek bývalého prezidenta, nehovoriac o takom, ktorý sa stal historicky prvým s dvojnásobným impeachmentom a ktorého mandát sa 6. januára 2021 skončil násilným útokom jeho podporovateľov na Kapitol v snahe zabrániť pokojnému odovzdaniu moci.

Trump do tohto boja vstupuje aj v momente veľkej politickej zraniteľnosti, keďže dúfal, že kampaň spustí po výraznom republikánskom víťazstve vo voľbách posilnenom kandidátmi, ktorých sám podporil v primárkach. Miesto toho mnohí z jeho kandidátov prehrali a umožnili demokratom udržať si Senát, zatiaľ čo republikánom zostala otvorená cesta len k tesnej väčšine v Snemovni.

Mnohí v strane tieto prehry pripisujú práve Trumpovi a rastie skupina, ktorá tvrdí, že výsledky sú dôkazom, že strana by sa už mala začať pozerať do budúcnosti a nie na neho. Voľby tiež priniesli nového republikánskeho favorita, ktorým sa stal floridský guvernér Ron DeSantis.

Trump zároveň čelí viacerým vyšetrovaniam, ktoré môžu vyústiť do oficiálnych obžalôb.

Viac k témam: americké prezidentské voľby, Americký senát, Predvolebná kampaň, Prezidentské voľby, snemovňa
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump sa chce vrátiť do Bieleho domu, napriek škandálom ohlásil tretiu kandidatúru na prezidenta © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.