Pondelok, 17. máj 2021
Oblačno  8,7 °C
Mimoriadne správy

Triumf Bidena je príležitosťou pre transatlantické partnerstvo, tvrdí šéf nemeckej diplomacie

 Webnoviny  10. november 2020  152
Triumf Bidena je príležitosťou pre transatlantické partnerstvo, tvrdí šéf nemeckej diplomacie

10.11.2020 (Webnoviny.sk) - Nemecký minister zahraničia Heiko Maas tvrdí, že zvolenie Joea Bidena do funkcie prezidenta USA predstavuje príležitosť pre "novú dohodu" v transatlantických vzťahoch.

Tá by podľa neho mohla pozdvihnúť úzku spoluprácu medzi Amerikou a Európou a zároveň zviditeľniť obyvateľov "starého kontinentu" na svetovej scéne.

Jednostranné vzťahy


"Volebné víťazstvo Joea Bidena znamená konkrétne jednu vec - nové príležitosti pre transatlantické partnerstvo," uviedol 54-ročný Maas.

Šéf nemeckej diplomacie poznamenal, že vzťahy s USA boli v ostatných štyroch rokoch často jednostranné.

"Administratíva alebo Biely dom o niečom rozhodli, postavili sa pred nás a my sme sa s tým museli vyrovnať. To nie je spolupráca, ktorú sme si priali a naďalej želáme. Potrebujeme akúsi novú dohodu v transatlantickom partnerstve, ktorej základ by spočíval v medzinárodných výzvach a medzinárodných riešeniach, a nie v politike America First alebo Europe First," dodal Maas.

Aktívny hráč


Nemecký diplomat vyslovil nádej, že nastupujúca Bidenova administratíva urobí z USA opäť "aktívneho hráča" na svetovej scéne.

Dúfa, že Spojené štáty sa pripoja k ostatným krajinám v riešení globálnych výziev, ako sú zmeny klímy, migrácia a pandémia koronavírusu. Zároveň podotkol, že pre Európu to neznamená "čas oddychu".

"My v Európe si musíme zvyknúť prevziať väčšiu zodpovednosť, prinajmenšom za naše bezprostredné záležitosti a problémy v susedstve," doplnil Maas a ako príklad uviedol nedávne snahy o podporu bezpečnosti v severnej Afrike a priľahlom regióne Sahel.

Viac k témam: prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Triumf Bidena je príležitosťou pre transatlantické partnerstvo, tvrdí šéf nemeckej diplomacie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.