Piatok, 27. január 2023
Oblačno  -3,7 °C
Mimoriadne správy

To Európania by sa mali ospravedlňovať za to, čo urobili, tvrdí prezident FIFA. Kritiku Kataru považuje za pokyteckú

 Webnoviny  19. november 2022  63
To Európania by sa mali ospravedlňovať za to, čo urobili, tvrdí prezident FIFA. Kritiku Kataru považuje za pokyteckú

19.11.2022 (Webnoviny.sk) - Prezidentovi Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Giannimu Infantinovi sa nepáči kritika pomerov v Katare, dejisku tohtoročných majstrovstiev sveta vo futbale, zo strany európskych krajín. V Katare a najmä v hlavnom meste Dauha sú podľa vedúceho predstaviteľa svetového futbalu pripravení zorganizovať "najlepší svetový šampionát v histórii".

Najvyšší predstavitelia Kataru sú dlhodobo kritizovaní za nedodržiavanie ľudských práv, diskrimináciu homosexuálov či zotročovanie zahraničných robotníkov, ktorí pracovali na infraštruktúre pre "mundial". Infantino však kritikom z Európy odkazuje, aby neboli pokryteckí.

"Za to, čo sme my Európania urobili za ostatných 3-tisíc rokov, by sme sa mali ospravedlňovať najbližších 3-tisíc rokov a nepoučovať iných o morálke," povedal šéf FIFA na sobotňajšej tlačovej konferencii v dejisku MS 2022.Fotogaléria: Gianni Infantino


Sám Infantino vraj zažil v detstve diskrimináciu a šikanu na vlastnej koži ako syn talianskych rodičov, ktorí prišli do Švajčiarska za prácou. Kým Európania podľa jeho slov zatvárajú hranice pred ekonomickými migrantmi, Katar poskytol prácu robotníkom z Bangladéša, Indie a ďalších ázijských krajín. Tí podľa rôznych ľudsko-právnych organizácií často nedostávali adekvátnu mzdu, pracovali v nevhodných podmienkach a niekoľko tisíc z nich zomrelo počas výstavby štadiónov pre MS.

Katarčania v ostatných rokoch upravili svoje zákony a zlepšili podmienky pre zahraničných robotníkov. Ocenil to aj Gianni Infantino. "To, čo dokázali v ostatných mesiacoch, je vcelku úžasné," vyslovil prezident FIFA uznanie organizátorom prvého svetového šampionátu na Blízkom východe.

Viac k témam: Diskriminácia, kritika MS 2022 vo futbale, Majstrovstvá sveta MS vo futbale 2022 v Katare, MS 2022
Zdroj: Webnoviny.sk - To Európania by sa mali ospravedlňovať za to, čo urobili, tvrdí prezident FIFA. Kritiku Kataru považuje za pokyteckú © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.