Streda, 17. august 2022
Slnečno  17,8 °C
Mimoriadne správy

Tisíce občanov EÚ môžu z Británie vyhostiť, čas na formalizovanie štatútu usadlíka uplynul

 Webnoviny  30. jún 2021  158
Tisíce občanov EÚ môžu z Británie vyhostiť, čas na formalizovanie štatútu usadlíka uplynul

30.6.2021 (Webnoviny.sk) - Tisíckam občanov členských štátov Európskej únie (EÚ) hrozí, že vo Veľkej Británii stratia práva na pobyt. V stredu totiž uplynul konečný termín, dokedy mali formalizovať svoj pobytový status. Európania, ktorí si nesplnili úradnú povinnosť, od štvrtka stratia právo legálne sa zamestnať alebo prenajať si bývanie. Ďalej nebudú mať prístup k určitým zdravotným službám a sociálnym dávkam a môže im hroziť aj deportácia.

Aktivisti za práva migrantov majú obavy, že o povolenie na pobyt do uplynutia konečného termínu nepožiadali tisíce až státisíce Európanov. Ide napríklad o starších ľudí, ktorí v Spojenom kráľovstve žijú už desaťročia a o prihlasovacej povinnosti nevedia. Podľa oficiálnych údajov iba dve percentá žiadateľov o pobyt patria do vekovej kategórie 65 rokov a viac. Mnohí rodičia tiež nevedia, že na pobyt musia prihlásiť aj svoje deti.

Podľa britskej vlády o povolenie na pobyt požiadalo asi 5,6 milióna ľudí, väčšinou z Poľska a Rumunska. To je oveľa viac, než sa čakalo. Zhruba polovici z nich už úrady udelili právo na trvalý pobyt, zatiaľ čo asi dva milióny z nich, ktorí nežijú v Spojenom kráľovstve dosť dlho, budú musieť o právo na pobyt požiadať znovu až po tom, čo v krajine strávia päť rokov.

Viac k témam: administratívny trvalý pobyt, Brexit
Zdroj: Webnoviny.sk - Tisíce občanov EÚ môžu z Británie vyhostiť, čas na formalizovanie štatútu usadlíka uplynul © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.