Pondelok, 26. september 2022
Zamračené  10,1 °C
Mimoriadne správy

Slovinsko preberie na pol roka rolu predsedníckej krajiny Únie, nahradí tak Portugalsko

 Webnoviny  30. jún 2021  154
Slovinsko preberie na pol roka rolu predsedníckej krajiny Únie, nahradí tak Portugalsko

30.6.2021 (Webnoviny.sk) - Slovinsko na šesť mesiacov preberá rolu predsedníckej krajiny Európskej únie (EÚ).

Deje sa to v čase, keď je jeho premiér Janez Janša stredobodom pozornosti pre spory s Bruselom, úzke spojenectvo s populistickým maďarským lídrom Viktorom Orbánom a čoraz viac autokratickú politiku, čo vyvoláva pochybnosti o dôveryhodnosti krajiny ako lídra 27-členného bloku.

Slovinci žiadali odstúpenie vlády


Hoci rotujúce predsedníctvo Rady Európskej únie, ktoré Slovinsko vo štvrtok prevezme od Portugalska, má najmä administratívne úlohy, Ľubľana sa ho ujme v období zotavovania bloku z pandémie ochorenia COVID-19, zastaveného procesu rozširovania EÚ a obáv, že vedúcu rolu by slovinská vláda mohla využiť na ďalšie obštrukcie v oblasti slobôd médií v krajine a inde v Európe.

Viac o téme: Koronavírus


V máji slovinský premiér tesne prežil hlasovanie v parlamente o jeho stíhaní, ktoré navrhli opozičné strany obviňujúce ho z potláčania médií a nezvládnutia pandémie tým, že nezadovážil dostatok vakcín. Tento mesiac demonštrovali tisíce Slovincov proti narúšaniu demokratických štandardov a žiadali odstúpenie vlády a predčasné voľby.

Janšova prezývka


V Slovinsku má Janša prezývku „Maršal Twito“. Je to slovná hračka s narážkou na bývalého juhoslovanského diktátora, maršala Josipa Broza Tita a tiež to, že Janša často používa sociálnu a mikroblogovaciu sieť Twitter.

Rovnako ako bývalý americký prezident Donald Trump, predtým ako mu Twitter zablokoval jeho účet, je Janša známy využívaním mikroblogovacej siete na útoky proti svojim politickým oponentom a na zverejňovanie nepodložených tvrdení.

Dôležitý test pre EÚ


Faris Kočan, zahraničnopolitický analytik Centra pre medzinárodné vzťahy v Ľubľane, uviedol, že predsedníctvo Slovinska je dôležitým testom pre Európsku úniu vzhľadom na silnejúce nedemokratické tendencie v Slovinsku a v niektorých iných členských krajinách, napríklad v Maďarsku a Poľsku.

„Ak sa pozrieme na priority slovinského predsedníctva, vidíme, že sú v súlade s Európskou úniou - odolnosť, ekonomické zotavenie, digitálna transformácia a zelené technológie,“ konštatoval. „Ale čo je tento 'európsky spôsob života' podporovaný slovinským predsedníctvom? Otázkou je, čo to naozaj znamená. Ide o toleranciu, ľudské práva a slobody alebo ide o hodnoty niektorých minulých časov a nedemokratických režimov?,“ vyslovil Kočan otázky.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovinsko preberie na pol roka rolu predsedníckej krajiny Únie, nahradí tak Portugalsko © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.