Nedeľa, 25. september 2022
Oblačno  12,9 °C
Mimoriadne správy

Tisíc kilometrov od tichomorského pobrežia Mexika sa sformovala tropická búrka

 Webnoviny  14. júl 2021  162
Tisíc kilometrov od tichomorského pobrežia Mexika sa sformovala tropická búrka

14.7.2021 (Webnoviny.sk) - Pomerne ďaleko od tichomorského pobrežia Mexika sa v stredu sformovala tropická búrka Felicia.

Podľa amerického Národného strediska pre hurikány (NHC) do piatku pravdepodobne dosiahne silu hurikánu, no nepredstavuje žiadnu hrozbu.

Najvyšší počet hurikánov


Búrka sa v stredu ráno nachádzala asi 1045 kilometrov juhozápadne od južného cípu Kalifornského polostrova, postupovala na západ a severozápad rýchlosťou 28 kilometrov za hodinu. Vietor dosahoval maximálnu rýchlosť asi 75 kilometrov za hodinu.

V priebehu minuloročnej sezóny zaznamenali druhý najvyšší počet hurikánov v histórii. Až 13 búrok prerástlo do štádia hurikánu, pričom sa vyskytlo šesť veľkých hurikánov 3. kategórie s rýchlosťou vetra viac ako 178 km/h.

Pomenovávanie tropických búrok


Svetová meteorologická organizácia (WMO) každoročne pripravuje pre tropické búrky 21 mužských a ženských mien, ktoré sa striedajú v abecednom poradí.

Silná vlaňajšia sezóna hurikánov spôsobila, že meteorológovia museli v polovici septembra pri ich pomenovávaní druhý raz v histórii pristúpiť k použitiu písmen gréckej abecedy.

Viac k témam: hurikán, tropická búrka
Zdroj: Webnoviny.sk - Tisíc kilometrov od tichomorského pobrežia Mexika sa sformovala tropická búrka © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.