Streda, 27. október 2021
Slnečno  5,4 °C
Mimoriadne správy

Poľská vládna koalícia po týždňoch obnovila tesnú parlamentnú väčšinu

 Webnoviny  14. júl 2021  79
Poľská vládna koalícia po týždňoch obnovila tesnú parlamentnú väčšinu

14.7.2021 (Webnoviny.sk) - Pravicová vládna koalícia v Poľsku po niekoľkých týždňoch obnovila tesnú väčšinu v dolnej komore parlamentu. Informoval o tom predseda strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski.

Ako uviedol, koalíciu jeho strany s dvoma menšími politickými zoskupeniami v 460-člennej snemovni podporuje 232 zákonodarcov. Ako dodal, vrátil sa jeden z poslancov, ktorí minulý mesiac opustili vládny tábor, a viacerí ďalší sa ku koalícii pripojili.

Poľská vládna koalícia stratila tesnú parlamentnú väčšinu koncom júna, keď jej rady opustili traja zákonodarcovia. Pri kľúčových hlasovaniach sa vláda aj predtým mohla spoliehať na podporu viacerých poslancov zo strán, ktoré nie sú súčasťou koalície.

Koalícia na čele so stranou PiS vládne od roku 2015. V roku 2019 stratila väčšinu v hornej komore parlamentu. V 100-člennom Senáte má aktuálne 48 zástupcov.

Viac k témam: koalícia, poľský parlament
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľská vládna koalícia po týždňoch obnovila tesnú parlamentnú väčšinu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.