Nedeľa, 10. december 2023
Mimoriadne správy

Teplá zima láme rekordy naprieč kontinentom. Takéto výkyvy sú nezvyčajné, konštatuje BBC

 Webnoviny   4. január 2023  133  
Teplá zima láme rekordy naprieč kontinentom. Takéto výkyvy sú nezvyčajné, konštatuje BBC

4.1.2023 (Webnoviny.sk) - Januárové teploty dosiahli vo viacerých európskych krajinách rekordné hodnoty. Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého padli národné rekordy v ôsmich krajinách a regionálne v ďalších troch.

V poľskej Varšave v nedeľu namerali 18,9 stupňa Celzia, čo o štyri stupne prekonalo dovtedajší januárový rekord. V španielskom Bilbau vystúpala teplota až na 25,1 stupňa Celzia, čo bolo o viac ako desať stupňov viac ako je dlhodobý priemer.

Lyžiarske rezorty sú bez snehu


Novoročné teploty v Bilbau podľa BBC zodpovedajú júlovým priemerom a v častiach Katalánska, vrátane Barcelony, dokonca v dôsledku sucha zaviedli obmedzenia na používanie vody.

Vo Švajčiarsku dosiahli teploty 20 stupňov Celzia a teplé počasie zasiahlo aj lyžiarske rezorty v Alpách, ktoré hlásia nedostatok snehu.

Národné rekordy padli v Holandsku, Lichtenštajnsku, Litve, Lotyšsku, Českej republike, Poľsku, Dánsku a Bielorusku. Rekordy jednotlivých meracích staníc zase v Nemecku, Francúzsku a na Ukrajine.

Takéto rozdiely sú nezvyčajné


BBC pritom konštatuje, že teplotné rekordy padajú neustále, no je nezvyčajné, že je medzi nimi rozdiel viac ako niekoľko desatín stupňa.

Len pred niekoľkými dňami pritom Spojené kráľovstvo, Írsko, Francúzsko a Španielsko informovali, že rok 2022 bol dosiaľ najteplejší v ich záznamoch.

Amerika čelí silným búrkam


Mierne počasie v Európe je zároveň v ostrom kontraste so Severnou Amerikou, ktorá čelí ďalším silným búrkam len niekoľko dní po tom, ako si tam smrtiaca arktická búrka vyžiadala viac ako 60 mŕtvych.

Zatiaľ čo v častiach severného Stredozápadu predpovedajú silné sneženie a mrznúci dážď, Texas, Oklahoma, Arkansas a Louisiana očakávajú silné búrky a tornáda.

Nie všade v Európe je však teplo - chladnejšie teploty a sneženie meteorológovia predpovedajú v častiach Škandinávie. V Moskve by mali teploty počas víkendu klesnúť na mínus 20.

Viac k témam: Extrémne počasie, Silné búrky, Teplotné rekordy, Tornádo
Zdroj: Webnoviny.sk - Teplá zima láme rekordy naprieč kontinentom. Takéto výkyvy sú nezvyčajné, konštatuje BBC © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.