Utorok, 25. jún 2024
Slnečno  23,6 °C
Mimoriadne správy

Teherán tvrdí, že vydal varovanie 72 hodín pred útokom na Izrael. Washington to popiera

 Webnoviny  15. apríl 2024  99  
Teherán tvrdí, že vydal varovanie 72 hodín pred útokom na Izrael. Washington to popiera

15.4.2024 (SITA.sk) - Predstavitelia v Spojených štátoch popierajú, že by Washington dostal od Teheránu varovanie vopred o tom, že sa chystá spôsobiť v Izraeli značné škody. Tureckí, jordánski a irackí predstavitelia tvrdia, že Irán tak urobil niekoľko dní pred raketovým a dronovým útokom na Izrael. Iránsky minister zahraničia povedal, že susedné krajiny a USA, ktoré sú spojencom Izraela, dostali výstrahu pred útokom 72 hodín vopred. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Popredný predstaviteľ americkej vlády iránske tvrdenie však poprel ako „absolútne nepravdivé“. Washington bol podľa neho v kontakte s Teheránom cez švajčiarskych prostredníkov, ale upozornenie 72 hodín vopred nedostali.

Irán podľa neho ani nenaznačil, čo bude cieľ, aby mohli evakuovať. USA dostali správu, až keď sa začali údery s úmyslom byť „vysoko deštruktívne“, skonštatoval. Tvrdenie Iránu o rozšírenom varovaní môže byť podľa neho snahou kompenzovať chýbajúce väčšie škody spôsobené útokom.
Viac k témam: Iránsky minister zahraničia, iránsky útok, Útok Iránu na Izrael, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Teherán tvrdí, že vydal varovanie 72 hodín pred útokom na Izrael. Washington to popiera © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.