Nedeľa, 29. január 2023
Zamračené  -3,4 °C
Mimoriadne správy

Taliansko čakajú predčasné voľby, prezident Mattarella nevidel inú možnosť a rozpustil parlament

 Webnoviny  21. júl 2022  56
Taliansko čakajú predčasné voľby, prezident Mattarella nevidel inú možnosť a rozpustil parlament

21.7.2022 (Webnoviny.sk) - Taliansky prezident Sergio Mattarella vo štvrtok rozpustil parlament, čím pripravil pôdu pre predčasné voľby po odstúpení premiéra Maria Draghiho. Zároveň poznamenal, že nové voľby sa musia podľa talianskej ústavy konať do 70 dní.

Mattarella povedal, že k tomuto kroku pristúpil, pretože nedostatočná podpora pre Draghiho naznačila, že neexistuje „žiadna možnosť“ vytvorenia ďalšej vlády, ktorá by mohla mať podporu väčšiny zákonodarcov.

Päťročné volebné obdobie parlamentu sa malo skončiť v marci 2023.

V stredajšom hlasovaní o dôvere v Senáte krajiny Draghi obstál, ale šlo o prázdne víťazstvo, keďže hlasovanie bojkotovali traja z jeho kľúčových koaličných spojencov, a to populistické Hnutie piatich hviezd, konzervatívna strana Forza Italia a pravicová Liga. Pod vplyvom toho Draghi vo štvrtok rezignoval.

Viac k témam: Predčasné voľby, Rozpustenie parlamentu
Zdroj: Webnoviny.sk - Taliansko čakajú predčasné voľby, prezident Mattarella nevidel inú možnosť a rozpustil parlament © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.