Pondelok, 30. november 2020
Zamračené  -0,1 °C
Mimoriadne správy

Taliani zredukujú parlament, ľudia v referende podporili zrušenie viac ako 200 kresiel

 Webnoviny  22. september 2020  75
Taliani zredukujú parlament, ľudia v referende podporili zrušenie viac ako 200 kresiel

22.9.2020 (Webnoviny.sk) - Taliani v referende rozhodli o zmenšení parlamentu o tretinu, naznačujú exit polly. Viac ako 67 percent voličov podporilo zmenu, informuje spravodajský portál BBC s odvolaním sa na štátneho vysielateľa RAI. Počet poslancov v dolnej komore sa tak zníži zo 634 na 400 a nižší bude aj počet senátorov.

Referendum presadilo Hnutie piatich hviezd, ktoré je súčasťou vládnej koalície, s tým, že opatrenie zníži náklady. Podľa kritikov však oslabí demokraciu. Zníženie počtu poslancov a senátorov z 945 na 600 už prijal parlament, ale bolo potrebné, aby ho schválilo aj referendum, keďže si vyžaduje zmenu ústavy. Zmeny by v Taliansku mali prijať ešte pred parlamentným voľbami v roku 2023.

Referendum sa konalo spolu s regionálnymi voľbami v siedmich regiónoch. Demokratická strana si udržala tri regióny, kde vládne, vrátane Toskánska, pravicovej opozícii sa podarilo obhájiť pozície v dvoch svojich regiónoch a získala podporu aj v regióne Marky.

Viac k témam: parlament, poslanci, referendum
Zdroj: Webnoviny.sk - Taliani zredukujú parlament, ľudia v referende podporili zrušenie viac ako 200 kresiel © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.