Sobota, 22. jún 2024
Slnečno  22,1 °C
Mimoriadne správy

Taiwan zasiahlo najsilnejšie zemetrasenie za ostatné štvrťstoročie (video+foto)

 Webnoviny   3. apríl 2024  81  
Taiwan zasiahlo najsilnejšie zemetrasenie za ostatné štvrťstoročie (video+foto)

3.4.2024 (SITA.sk) - Taiwanom v stredu otriaslo najsilnejšie zemetrasenie za ostatné štvrťstoročie. Zemetrasenie s magnitúdom 7,4 udrelo počas stredajšej rannej špičky, poškodilo budovy a diaľnice a spôsobilo smrť najmenej štyroch ľudí. Zranených bolo najmenej 57 osôb.

Školy evakuovali


Päťposchodová budova v meste Chua-lien vyzerala ťažko poškodená, zrútila sa na prvé poschodie a zvyšok zostal naklonený v 45-stupňovom uhle.

V hlavnom meste Tchaj-pej padali obklady zo starších budov a v niektorých novších kancelárskych komplexoch, zatiaľ čo z niektorých stavieb padali trosky.Školy evakuovali svojich žiakov na športoviská, pričom ich vybavili žltými ochrannými prilbami. Niektorí sa tiež prikryli učebnicami, aby sa chránili pred padajúcimi predmetmi, keď otrasy pokračovali.

Zosuvy pôdy


Vlaková doprava na ostrove s 23 miliónmi obyvateľov bola pozastavená, rovnako ako metro v Tchaj-peji, kde sa čiastočne oddelila novovybudovaná nadzemná linka.Doprava pozdĺž východného pobrežia bola prakticky zastavená, zosuvy pôdy a padajúce trosky zasiahli tunely a diaľnice v hornatej oblasti. Evidujú tiež škody na vozidlách, aj keď nebolo jasné, či sa niekto zranil. Napriek silnému zemetraseniu však počiatočná panika na ostrove rýchlo pominula.

Taiwan leží v tichomorskom Ohnivom kruhu, ktorý je známy seizmickou aktivitou, a často čelí zemetraseniam. Najhoršie zemetrasenie na Taiwane za ostatné roky bolo 21. septembra 1999. Zemetrasenie s magnitúdom 7,7 vtedy zabilo 2 400 ľudí, zranilo približne 100-tisíc ľudí a zničilo tisíce budov.Viac k témam: Zemetrasenie, Zemetrasenie na Taiwane
Zdroj: SITA.sk - Taiwan zasiahlo najsilnejšie zemetrasenie za ostatné štvrťstoročie (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.