Piatok, 8. december 2023
Jasno  -5 °C
Mimoriadne správy

Tábory pre ruských vojnových zajatcov na Ukrajine sú už plné, dokončuje sa nový tábor

 Webnoviny   7. november 2023  157  
Tábory pre ruských vojnových zajatcov na Ukrajine sú už plné, dokončuje sa nový tábor

7.11.2023 (SITA.sk) - Na Ukrajine v blízkej budúcnosti otvoria nový tábor pre ruských vojnových zajatcov, keďže tie súčasné sú už plné. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie štátneho projektu Chcem žiť na Telegrame.

„V blízkej budúcnosti bude na Ukrajine otvorený nový tábor pre vojnových zajatcov z dôvodu veľkého počtu ruských vojnových zajatcov. Medzitým prebiehajú prípravy na spustenie ďalšieho tábora. Nárast počtu vojnových zajatcov súvisí jednak so situáciou na fronte, so zhoršením motivácie ruských vojakov, ako aj s blokovaním výmen vojnových zajatcov ruskou stranou,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Podmienky v novom tábore budú údajne spĺňať všetky požiadavky medzinárodného humanitárneho práva.

Projekt zdôrazňuje, že ruskí vojaci dostanú lekársku pomoc a tri jedlá denne, umožnia im kontakt s rodinami a budú mať stály prístup k predstaviteľom Medzinárodného výboru Červeného kríža. Tábor sa bude nachádzať v hlbokom tyle, ako stanovujú Ženevské konvencie.

„Vojnoví zajatci budú zadržiavaní výlučne na špeciálne určených miestach, ktoré ustanovujú Ženevské konvencie. Ukrajina na rozdiel od Ruska dodržiava medzinárodné humanitárne normy. Ruská strana napríklad drží ukrajinských vojakov v bežných väzniciach a nápravnovýchovných kolóniách spolu s inými väzňami, niekedy v neľudských podmienkach, nerešpektujúc a neuznávajúc ich postavenie vojnových zajatcov.“

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Tábory pre ruských vojnových zajatcov na Ukrajine sú už plné, dokončuje sa nový tábor © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.