Sobota, 11. júl 2020
Oblačno  17,4 °C
Mimoriadne správy

Sýrski Kurdi sa stiahnu z pohraničnej oblasti s Tureckom, Erdogan im hrozil rozdrvením hláv

 Webnoviny  20. október 2019  110
Sýrski Kurdi sa stiahnu z pohraničnej oblasti s Tureckom, Erdogan im hrozil rozdrvením hláv

20.10.2019 (Webnoviny.sk) - Sýrski Kurdi oznámili, že sa stiahnu z pohraničnej oblasti s Tureckom v súlade s dohodou vyrokovanou Spojenými štátmi. Veliteľ Sýrskych demokratických síl Redur Chalíl v sobotu povedal, že evakuácia z mesta Ras al-Ajn je naplánovaná na nedeľu, ak nedôjde k zdržaniu. Až potom sa kurdské sily stiahnu zo 120 kilometrov dlhej oblasti medzi mestami Ras al-Ajn a Tal Ajbad. Od hraníc sa vzdialia 30 kilometrov.Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan predtým pohrozil kurdským bojovníkom, že im "rozdrví hlavy", pokiaľ sa do utorkového večera nestiahnu z plánovanej bezpečnostnej zóny na severovýchode Sýrie. "Začneme, kde sme prestali a rozdrvíme teroristom hlavy," povedal Erdogan v sobotnom prejave prenášanom televíziou.

Turecko vo štvrtok súhlasilo s prerušením ofenzívy na päť dní, aby umožnilo Kurdom opustiť pohraničnú oblasť. Ankara považuje kurdských bojovníkov za teroristov a chce vytvoriť na severovýchode Sýrie nárazníkovú zónu. Dočasné prímerie však narúšajú sporadické zrážky, pri ktorých prišiel v nedeľu o život jeden turecký vojak. Počet obetí na strane tureckej armády tak stúpol už na sedem.

Viac k témam: Kurdi, vojna v Sýrii
Zdroj: Webnoviny.sk - Sýrski Kurdi sa stiahnu z pohraničnej oblasti s Tureckom, Erdogan im hrozil rozdrvením hláv © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.