Pondelok, 1. marec 2021
Jasno  -0,2 °C
Mimoriadne správy

Svetoví lídri dúfajú v obnovenie spolupráce s USA, v Bidenovi vidia silného spojenca

 Webnoviny  21. január 2021  49
Svetoví lídri dúfajú v obnovenie spolupráce s USA, v Bidenovi vidia silného spojenca

21.1.2021 (Webnoviny.sk) - Svetoví lídri vo svojich radoch privítali nového amerického prezidenta Joea Bidena, pričom sa vyjadrili, že najakútnejšie problémy, vrátane pandémie ochorenia COVID-19 a klimatické zmeny si vyžadujú multilaterálnu spoluprácu, čiže prístup, z ktorého sa jeho predchodca Donald Trump vysmieval.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Inaugurácia 46. prezidenta USA Joea Bidena vo Washingtone

Silnejší pri ochrane planéty


S Bidenom „budeme silnejší pri riešení výziev našich čias. Silnejší pri budovaní našej budúcnosti. Silnejší pri ochrane našej planéty," napísal na Twitteri francúzsky prezident Emmanuel Macron. „Vitajte späť v Parížskej dohode!" dodal.

Biden „rozumie dôležitosti spolupráce medzi národmi," uviedol bývalý kolumbijský prezident a nositeľ Nobelovej ceny mieru Juan Manuel Santos, ktorý z úradu odišiel v roku 2018. „Ak nebudeme spolupracovať, všetky krajiny, v boji proti klimatickým zmenám, tak všetci zahynieme," upozornil.

Čína sa teší na spoluprácu


Peking, ktorého vzťahy s USA sa prudko zhoršili pre rozšírenú frustráciu vo Washingtone zo stavu ľudských práv v Číne a pre obvinenia, že Čína kradne technológie, vyjadril opatrnú nádej v súvislosti so zmenou v Bielom dome.

"Čína sa teší na spoluprácu s novou administratívou pri podpore zdravého a stabilného vývoja čínsko-amerických vzťahov a pri spoločnom riešení globálnych problémov vo verejnom zdraví, v oblasti klimatických zmien a ekonomického rastu," napísal na Twitteri čínsky veľvyslanec v USA Cchuej Tchien-kchaj.

Viac k témam: inaugurácia prezidenta, medzinárodné vzťahy
Zdroj: Webnoviny.sk - Svetoví lídri dúfajú v obnovenie spolupráce s USA, v Bidenovi vidia silného spojenca © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.