Sobota, 16. október 2021
Slnečno  9,1 °C
Mimoriadne správy

Svetová banka zmrazila financovanie Afganistanu, odmieta podporovať krajinu pod kontrolou Talibanu

 Webnoviny  25. august 2021  68
Svetová banka zmrazila financovanie Afganistanu, odmieta podporovať krajinu pod kontrolou Talibanu

25.8.2021 (Webnoviny.sk) - Svetová banka zastavila financovanie projektov v Afganistane po tom, ako nad krajinou prevzalo kontrolu militantné hnutie Taliban. Svoje rozhodnutie odôvodnila obavami z toho, že prevzatie Afganistanu Talibanom ovplyvní „perspektívy rozvoja krajiny, najmä pre ženy“.

Hovorca banky pre BBC uviedol, že pozastavila uvoľňovanie financií v rámci operácií v Afganistane a úzko monitoruje situáciu v krajine.

Chcú zostať angažovaní


„Naďalej budeme úzko konzultovať s medzinárodným spoločenstvom a rozvojovými partnermi. Spolu s našimi partnermi skúmame spôsoby, akými môžeme zostať angažovaní, aby sme zachovali ťažko získané rozvojové výdobytky a naďalej podporovali obyvateľov Afganistanu,“ doplnil tiež hovorca.

Od roku 2002 Svetová banka vyčlenila viac ako 5,3 miliardy dolárov na projekty obnovy a rozvoja v Afganistane.

Ďalšia rana pre Afgancov


Zastavenie finančnej podpory zo strany Svetovej banky je ďalšou ranou pre Afganistan. Minulý týždeň Medzinárodný menový fond (MMF) oznámil, že Afganistan stratil prístup k jeho zdrojom.

Niekoľko dní po tom, ako sa Taliban ujal moci, tiež administratíva amerického prezidenta zmrazila majetok afganskej centrálnej banky v USA. Banka má rezervy vo výške zhruba 9 miliárd dolárov, pričom v Spojených štátoch je väčšina z nich.

Viac k témam: financovanie, Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk - Svetová banka zmrazila financovanie Afganistanu, odmieta podporovať krajinu pod kontrolou Talibanu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.