Piatok, 22. október 2021
Jasno  8,9 °C
Mimoriadne správy

Svet čelí hurikánu humanitárnych kríz, vraví šéf OSN Guterres

 Webnoviny  17. júl 2021  70
Svet čelí hurikánu humanitárnych kríz, vraví šéf OSN Guterres

17.7.2021 (Webnoviny.sk) - Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres upozornil, že za „hurikán humanitárnych kríz“ po celom svete platia najvyššiu cenu civilisti v konfliktných oblastiach. Podľa 72-ročného Portugalčana ho ešte znásobuje neutíchajúca vlna útokov na humanitárnych a zdravotníckych pracovníkov.

Sme v nezmapovaných vodách. Samotný rozsah humanitárnych potrieb nikdy nebol väčší. OSN a naši partneri sa tento rok snažia pomôcť 160 miliónom ľudí - čo je vôbec najvyššie číslo,“ uviedol v prejave pred Bezpečnostnou radou OSN.

Ako príklady „krvavého nárastu humanitárnych kríz“ Guterres uviedol etiópsky región Tigraj, Afganistan, Jemen a Sýriu. Dodal, že v súvislosti so spomenutou oblasťou Tigraj OSN v ostatných mesiacoch dostáva „dôveryhodné správy“ o popravách civilistov, svojvoľnom zatýkaní a zadržiavaní, sexuálnom násilí páchanom na deťoch a násilnom vysídľovaní.

Guterres poznamenal, že v Afganistane počas iba jedného júnového týždňa brutálne útoky zabili najmenej 24 civilistov vrátane piatich zdravotníckych pracovníkov a v Jemene v priemere každý deň príde o život alebo utrpí zranenia najmenej päť civilistov.

Viac k témam: humanitárna kríza
Zdroj: Webnoviny.sk - Svet čelí hurikánu humanitárnych kríz, vraví šéf OSN Guterres © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.