Sobota, 22. jún 2024
Slnečno  21,9 °C
Mimoriadne správy

Svet bol počas Sviatku práce plný demonštrácií, ľudia vyzývali na lepšie mzdy aj práva (foto)

 Webnoviny   1. máj 2024  101  
Svet bol počas Sviatku práce plný demonštrácií, ľudia vyzývali na lepšie mzdy aj práva (foto)

1.5.2024 (SITA.sk) - Pracovníci a aktivisti po celom svete si pripomenuli 1. mája - Sviatok práce - protestami proti zvyšujúcim sa cenám a vyzývali na lepšie mzdy, platy a práva. Prvý máj pre mnohých predstavuje príležitosť na vyjadrenie ekonomických krívd alebo politických požiadaviek.

Zdaniť bohatých,“ hlásal jeden transparent v Nemecku.

Nedotýkajte sa osemhodinového pracovného dňa!" uvádzal ďalší na Srí Lanke.

Chcem žiť, nie prežiť,“ bolo napísané na ďalšom vo Francúzsku.

Demonštrácie v propalestínskom duchu


Na niektorých miestach sa demonštrácie odohrali aj v propalestínskom duchu, keď ľudia vyjadrovali podporu ľuďom v Pásme Gazy.

V tureckom Istanbule polícia použila slzný plyn a strieľala gumenými projektilmi, aby rozohnala tisícky demonštrantov, ktorí sa napriek zákazu usilovali prejsť cez barikády na námestie Taksim.

Minister vnútra Ali Yerlikaya na sociálnej sieti X napísal, že najmenej 210 ľudí zadržali.

Námestie má symbolickú hodnotu, v roku 1977 tam neidentifikovaní ozbrojenci spustili paľbu na prvomájovú oslavu, čo vyvolalo splašený útek prítomných a zabilo 34 ľudí. Vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana dlho zakazuje demonštrácie na námestí z bezpečnostných dôvodov.

Lepšie mzdy a pracovné podmienky


V Paríži polícia použila slzný plyn, keď tisícky ľudí pochodovali mestom volajúc po lepších mzdách a pracovných podmienkach. Dvadsaťdeväť ľudí zatkli. K demonštrantom sa pridali aj propalestínske skupiny a aktivisti, ktorí sú proti nadchádzajúcim olympijským hrám.

Propalestínski demonštranti a ľudia podporujúci americké študentské propalestínske protesty boli napríklad aj v Aténach. Tam tisícky ľudí pochodovali mestom v čase štrajkov, ktoré narušili verejnú dopravu.

Najväčší odborový zväz totiž požaduje návrat ku kolektívnemu vyjednávaniu po zrušení pracovných práv počas finančnej krízy v rokoch 2010 - 2018.

Demonštrácie za vyššie platy


Demonštrácie za zmiernenie životných nákladov, vyššie platy či ukončenie hospodárskych kríz boli napríklad aj v Nigérii, Libanone, Iraku, na Filipínach či na Srí Lanke.

V japonskom Tokiu viac ako 10-tisíc ľudí žiadalo zvýšenie miezd na vyrovnanie zvyšovania cien. V Indonézii demonštranti žiadali aj ochranu pre migrujúcich pracovníkov.

Tisícky demonštrantov sa na zhromaždení v juhokórejskom Soule pokúsili vytvoriť väčší tlak a kritiku politiky konzervatívnej vlády prezidenta Jun Sok-jola, ktorú označujú za protipracovnú.

Viac k témam: Demonštrácie, LOH Letné olympijské hry 2024 v Paríži, Mzdy, Pásmo Gazy, Pracovné podmienky, Sviatok práce
Zdroj: SITA.sk - Svet bol počas Sviatku práce plný demonštrácií, ľudia vyzývali na lepšie mzdy aj práva (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.