Štvrtok, 1. december 2022
Zamračené  0,5 °C
Mimoriadne správy

Švédsko a Fínsko je o krok bližšie vstupu do NATO, spojenci podpísali prístupové protokoly pre obe krajiny

 Webnoviny   5. júl 2022  83
Švédsko a Fínsko je o krok bližšie vstupu do NATO, spojenci podpísali prístupové protokoly pre obe krajiny

5.7.2022 (Webnoviny.sk) - Tridsiatka spojencov v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO) v utorok podpísala prístupové protokoly pre Fínsko a Švédsko. Na tlačovej konferencii v Bruseli to oznámil generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg.

„Je to naozaj historický moment pre Fínsko, Švédsko a NATO,“ povedal Stoltenberg. Prístupové protokoly teraz musia ratifikovať zákonodarcovia vo všetkých 30 členských štátov NATO, čo môže trvať niekoľko mesiacov.

Podpísanie prístupových protokolov pre Fínsko a Švédsko zvyšuje strategickú izoláciu Ruska v dôsledku jeho februárovej invázie na susednú Ukrajinu a vojenskej agresie, ktorá tam odvtedy trvá.

„Budeme ešte silnejší a naši ľudia budú ešte bezpečnejší, keďže čelíme najväčšej bezpečnostnej kríze za ostatné desaťročia,“ dodal Stoltenberg.

Viac k témam: Prístupové rokovania, vstup do NATO
Zdroj: Webnoviny.sk - Švédsko a Fínsko je o krok bližšie vstupu do NATO, spojenci podpísali prístupové protokoly pre obe krajiny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.