Štvrtok, 28. september 2023
Slnečno  17,3 °C
Mimoriadne správy

Švajčiarsko a Rakúsko sa pridali k projektu spoločnej európskej protivzdušnej obrany

 Webnoviny   7. júl 2023  81  
Švajčiarsko a Rakúsko sa pridali k projektu spoločnej európskej protivzdušnej obrany

7.7.2023 (SITA.sk) - Švajčiarsko a Rakúsko v piatok podpísali vyhlásenie o zámere pripojiť sa k európskemu systému protivzdušnej obrany. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Ochrana európskej oblohy


European Sky Shield Initiative (ESSI) navrhol minulý rok v auguste nemecký kancelár Olaf Scholz v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu ako prostriedok na spojenie úsilia kontinentu v obrane pred možnými leteckými alebo raketovými útokmi.

Doplní existujúce systémy protivzdušnej obrany vytvorené Organizáciou Severoatlantickej zmluvy (NATO), ktorej členmi Rakúsko a Švajčiarsko nie sú.

Členovia projektu


Dosiaľ sa tak do projektu zapojilo 19 krajín vrátane Veľkej Británie, severských a pobaltských krajín, či Maďarska, Rumunska a Bulharska. Francúzsko však iniciatívu kritizovalo, pretože jej kľúčové prvky - izraelský systém Arrow 3 a americký systém Patriot - pochádzajú z krajín mimo Európy.

Rakúsko i Švajčiarsko pritom dali jasne najavo, že pripojenie sa k iniciatíve nebude znamenať účasť v medzinárodných vojenských konfliktoch.

Viac k témam: Protiraketový obranný systém Arrow 3, Protiraketový systém Patriot, Švajčiarsko, Veľká Británia
Zdroj: SITA.sk - Švajčiarsko a Rakúsko sa pridali k projektu spoločnej európskej protivzdušnej obrany © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.