Nedeľa, 22. september 2019
Slnečno  12,3 °C
Mimoriadne správy

Súd nečakane prepustil kľúčového svedka v prípade zostreleného letu MH17 nad Ukrajinou

 Webnoviny   5. september 2019  26
Súd nečakane prepustil kľúčového svedka v prípade zostreleného letu MH17 nad Ukrajinou

5.9.2019 (Webnoviny.sk) - Ukrajinský súd nečakane prepustil na kauciu kľúčového svedka v prípade zostreleného letu MH17 malajzijskej leteckej spoločnosti Malaysia Airlines z roku 2014 nad separatistami kontrolovanou východnou Ukrajinou.

Odvolací súd v metropole Kyjev vo štvrtok rozhodol o prepustení Volodymyra Cemacha, pričom vyšetrovanie naďalej pokračuje. Cemach bol veliteľom protivzdušnej obrany separatistov v oblasti, kde pred piatimi rokmi lietadlo zostrelili.

Výmena väzňov s Ruskom


Podľa nepotvrdených správ mal byť Cemach na zozname väzňov, ktorých chce Moskva na výmenu za prepustenie viacerých Ukrajincov väznených v Rusku, vrátane 24 námorníkov zadržaných minulý rok v novembri, keď sa pokúšali preplávať cez Kerčský prieliv pri Kryme.

Krátko po Cemachovom prepustení sa ruský prezident Vladimir Putin v otázke výmeny väzňov vyjadril, že rokovania sú v záverečnej fáze.

Na základe správ o možnej výmene Cemacha do Ruska holandskí vyšetrovatelia prípadu zostreleného lietadla tento týždeň uviedli, že by ho radi vypočuli.

Desiatky ukrajinských poslancov tiež podpísali petíciu, v ktorej ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského žiadajú, aby Cemacha nevydal do Ruska.

Obvinili štyroch mužov


Boeing 777 leteckej spoločnosti Malaysian Airlines smeroval z holandského Amsterdamu do malajzijskej metropoly Kuala Lumpur, keď ho 17. júla 2014 zostrelili nad východnou Ukrajinou.

Vyšetrovací tím sa minulý rok vyjadril, že ho zostrelila raketa systému Buk. Podľa vyšetrovateľov to bola konkrétne raketa 53. brigády protivzdušnej obrany z ruského Kursku.

Minulý mesiac vyšetrovatelia obvinili z vraždy 298 cestujúcich a členov posádky štyroch mužov, medzi nimi popredného vodcu ukrajinských separatistov.

Medzi obeťami bolo takmer 200 Holanďanov, ďalšie obete pochádzali z Malajzie, Austrálie, Kanady, Veľkej Británie a Belgicka.

Viac k témam: Boeing 777 na Ukrajine, MH17, Rusko, väzeň, vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd nečakane prepustil kľúčového svedka v prípade zostreleného letu MH17 nad Ukrajinou © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.