Nedeľa, 16. máj 2021
Zamračené  7,4 °C
Mimoriadne správy

Študenti vyšli do ulíc protestovať proti Lukašenkovi, policajti niektorých zadržali (video)

 Webnoviny   1. september 2020  144
Študenti vyšli do ulíc protestovať proti Lukašenkovi, policajti niektorých zadržali (video)

1.9.2020 (Webnoviny.sk) - Do ulíc bieloruského Minska v utorok vyšli proti autoritárskemu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi protestovať študenti, ktorí požadujú jeho rezignáciu. Niekoľko desiatok študentov usporiadalo demonštrácie pred svojimi univerzitami a pochodovalo centrom metropoly, ktorá je, rovnako ako ďalšie mestá, už štvrtým týždňom dejiskom masových protestov.

Zaistili najmenej 18 študentov


Podľa bieloruských médií polícia pokračovala so zadržiavaním účastníkov protestov a zaistila prinajmenšom 18 študentov. V utorok sa tiež začali pri viacerých veľkých bieloruských továrňach schádzať ľudia na podporu štrajkujúcich robotníkov, informuje agentúra AP.

Masívne demonštrácie vypukli po prezidentských voľbách z 9. augusta. Protestujúci v Bielorusku považujú výsledky volieb za zmanipulované, Alexander Lukašenko v nich podľa oficiálnych čísel získal 80 % voličských hlasov. Prvé dni demonštrácií sprevádzali násilné zákroky polície, ktorá rozháňala davy zábleskovými granátmi, slzným plynom, gumovými projektilmi a obuškami a zadržala takmer 7 000 ľudí. Stovky ľudí utrpeli zranenia a najmenej traja zomreli.

Vláda zakročila proti novinárom


Po tom, ako tvrdý zásah vyvolal medzinárodné pobúrenie, sa vláda začala vyhýbať takýmto zákrokom voči demonštrantom a protesty sa snaží ukončiť skôr vyhrážkami a selektívnym väznením aktivistov. Úrady zadržali viacero organizátorov štrajkov vo fabrikách a začali vyšetrovanie opozičnej Koordinačnej rady, ktorej cieľom je demokratický prechod moci v krajine, pričom dvoch jej členov odsúdili na 10-dní väzenia a viacero ďalších, vrátane laureátky Nobelovej ceny za literatúru Sveltany Alexijevičovej, predvolali na výsluch.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby v Bielorusku a protesty (fotografie)

Bieloruská vláda takisto počas víkendu zakročila proti novinárom. Mnohým odobrali akreditácie a niekoľkých deportovali do Ruska.

Výsledky bieloruských volieb spochybňujú Európska únia (EÚ) či USA. EÚ plánuje zostaviť zoznam sankcií voči 20 predstaviteľom Bieloruska podozrivým z volebných podvodov a zásahu proti demonštrantom. V pondelok zase jej členské štáty v Pobaltí uvalili cestovné sankcie na 30 predstaviteľov krajiny, vrátane Lukašenka.Viac k témam: prezidentské voľby v Bielorusku, protesty v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk - Študenti vyšli do ulíc protestovať proti Lukašenkovi, policajti niektorých zadržali (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.