Piatok, 12. júl 2024
Dážď  19,3 °C
Mimoriadne správy

Stretnutie Kyjeva s Moskvou je v rukách Zelenského, prvý krok by mala údajne urobiť Ukrajina

 Webnoviny  10. august 2023  169  
Stretnutie Kyjeva s Moskvou je v rukách Zelenského, prvý krok by mala údajne urobiť Ukrajina

10.8.2023 (SITA.sk) - Americké ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že rozhodnutie o prípadnom stretnutí medzi ruským vodcom Vladimirom Putinom a ukrajinským prezidentom rozhodne Volodymyr Zelenskyj. Ako referuje web Ukrajinská pravda, povedal to hovorca amerického ministerstva diplomacie Matthew Miller.

Prvý krok by mal urobiť Kyjev


„Dali sme jasne najavo, že v súvislosti s určovaním budúcnosti Ukrajiny, ako prvý rozhoduje Kyjev, a to platí pre akékoľvek potenciálne rokovania,“ podotkol Miller.

Viac o téme: Vojna na UkrajineWashington týmto reagoval na iniciatívu prezidenta Spojených arabských emirátov zorganizovať stretnutie prezidentov Ukrajiny a Ruska na klimatickej konferencii v Dubaji. Očakáva sa na nej aj účasť Zelenského.

Zelenského rozhodnutie


Miller pripomenul, že „Zelenskyj už dlho, ešte pred začiatkom tejto vojny, dával najavo, že je otvorený rozhovorom s Ruskom, keď bude Moskva rešpektovať územnú celistvosť a suverenitu Ukrajiny“.

„Tak nech sa sám rozhodne, kedy bude pripravený alebo kedy budú takéto rozhovory. Ale prekážkou vždy bolo a zostáva to, že Putin sa nevzdal svojich imperialistických cieľov, svojho presvedčenia, že Ukrajina podľa neho nie je skutočnou krajinou a nestiahol (ruské) jednotky za svoje hranice,“ skonštatoval Miller.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk - Stretnutie Kyjeva s Moskvou je v rukách Zelenského, prvý krok by mala údajne urobiť Ukrajina © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.