Streda, 7. december 2022
Zamračené  0,3 °C
Mimoriadne správy

Stovky hasičov s lietadlami bojujú s veľkým lesným požiarom na juhozápade Francúzska

 Webnoviny   8. júl 2022  97
Stovky hasičov s lietadlami bojujú s veľkým lesným požiarom na juhozápade Francúzska

8.7.2022 (Webnoviny.sk) - Stovky požiarnikov a hasičské lietadlá v piatok bojujú s veľkým lesným požiarom v juhovýchodnom Francúzsku. Oheň vypukol v obci Bordezac, kde sa v jeho dôsledku zranilo 13 hasičov. Požiare v departemente Gard, kde sa obec nachádza, si pritom v ostatných dňoch vyžiadali dovedna 18 zranených hasičov, informuje France Info.

Hasenie požiaru komplikuje nepriaznivé počasie - sucho, horúčava a silný vietor. Podľa regionálnej hasičskej služby však boli podmienky na hasenie v piatok najpriaznivejšie. Menšie požiare v regióne už uhasili.

Hasičská služba uviedla, že veľký požiar spálil už 620 hektárov územia. Okolité obce preventívne evakuovali a diaľnice zatvorili. S ohňom bojuje viac ako 900 požiarnikov a dve hasičské lietadlá. Popredný predstaviteľ v susednom departemente Bouches-du-Rhône Laurent Joseph pre BFM TV povedal, že úrady očakávajú, že požiar budú riešiť niekoľko dní.

Oheň ohrozuje horský región Cévennes, ktorý je z časti chránený ako Svetové dedičstvo UNESCO. Francúzska národná meteorologická služba vyhlásila v piatok v niekoľkých susedných oblastiach červenú výstrahu pre riziko požiaru a francúzske ministerstvo životného prostredia varovalo občanov v oblasti, aby venovali zvýšenú pozornosť rizikám požiaru.

Viac k témam: Extrémne horúčavy, Hasiči, Lesné požiare, Silný vietor, Sucho
Zdroj: Webnoviny.sk - Stovky hasičov s lietadlami bojujú s veľkým lesným požiarom na juhozápade Francúzska © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.