Sobota, 28. máj 2022
Slabý dážď  11,7 °C
Mimoriadne správy

Stoltenberg vylúčil bezletovú zónu nad Ukrajinou, o ktorú opakovane žiada Zelenskyj

 Webnoviny  16. marec 2022  55
Stoltenberg vylúčil bezletovú zónu nad Ukrajinou, o ktorú opakovane žiada Zelenskyj

16.3.2022 (Webnoviny.sk) - Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg kategoricky vylúčil, že by aliancia zriadila a kontrolovala bezletovú zónu nad Ukrajinou, aby ju chránila pred ruskými náletmi.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt


O bezletovú zónu opakovane žiada ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. NATO by podľa Stoltenberga nemalo rozmiestňovať sily na zemi alebo vo vzdušnom priestore nad Ukrajinou, pretože má zodpovednosť zabezpečiť, aby sa vojna nerozšírila za jej hranice.

Po stredajšom stretnutí ministrov obrany členských štátov aliancie uznal, že ľudia na Ukrajine trpia, ale „mohlo by to byť ešte horšie, ak NATO podnikne kroky, ktoré by to v skutočnosti zmenili na plnohodnotnú vojnu medzi NATO a Ruskom".

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Rozhodnutie neposlať na Ukrajinu vzdušné ani pozemné sily je podľa neho „jednotný postoj spojencov v NATO". Agentúra AP pripomína, že v stredu Estónsko vyzvalo partnerov v aliancii, aby zvážili zriadenie bezletovej zóny.

Viac k témam: bezletová zóna, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Stoltenberg vylúčil bezletovú zónu nad Ukrajinou, o ktorú opakovane žiada Zelenskyj © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.