Štvrtok, 11. august 2022
Mimoriadne správy

Srbsko verejne vystavilo nový čínsky protilietadlový systém, nie je hrozbou

 Webnoviny  30. apríl 2022  77
Srbsko verejne vystavilo nový čínsky protilietadlový systém, nie je hrozbou

30.4.2022 (Webnoviny.sk) - Srbsko v sobotu verejne vystavilo nový čínsky protilietadlový systém. Ten mu minulý mesiac priviezli čínske vzdušné sily. Akvizícia vyvoláva obavy na Západe aj u niektorých srbských susedov z toho, že hromadenie zbraní na Balkáne by mohlo ohroziť krehký mier v regióne.

Raketový systém HQ-22 vystavili na vojenskom letisku pri Belehrade. Srbský prezident Aleksandar Vučić sa ku koncu prehliadky vyjadril, že čínske rakety a ďalšia nedávno doručená vojenská technika nie sú hrozbou pre nikoho, no sú „mocným odstrašujúcim prostriedkom“ proti potenciálnym útočníkom.

Srbsko tiež podľa jeho prezidenta rokuje o kúpe francúzskych viacúčelových stíhačiek Dassault Rafale a britských strojov Eurofighter Typhoon. Ako Vučić poznamenal, iba „politické prekážky“ môžu krajine zabrániť nákupu západných lietadiel.

Hoci sa Srbsko oficiálne uchádza o členstvo v Európskej únii, vyzbrojuje sa hlavne s ruskými a čínskymi zbraňami, okrem iného tankmi T-72, stíhačkami MiG-29, vrtuľníkmi Mi-35 a dronmi. Krajina je prvá v Európe, čo má čínske rakety.

Viac k témam: Drony, Raketové systémy, Stíhačka, Stíhačky MiG-29, tanky, Vzdušné sily
Zdroj: Webnoviny.sk - Srbsko verejne vystavilo nový čínsky protilietadlový systém, nie je hrozbou © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.