Nedeľa, 1. október 2023
Jasno  15,3 °C
Mimoriadne správy

Srbi pochodovali proti Vučićovi a vyzývali na rezignáciu, prezident označil protestných lídrov za hyeny

 Webnoviny  18. jún 2023  89  
Srbi pochodovali proti Vučićovi a vyzývali na rezignáciu, prezident označil protestných lídrov za hyeny

18.6.2023 (SITA.sk) - Desiatky tisíc ľudí pochodovali v sobotu v Belehrade a ďalších srbských mestách v rámci protivládnych protestov namierených proti prezidentovi Aleksandarovi Vučićovi. V hlavnom meste demonštranti zablokovali hlavnú cestu a vyzývali prezidenta na rezignáciu.

Požiadavky demonštrantov


Demonštrácie v Srbsku vypukli začiatkom mája, najprv v reakcii na dve masové streľby, ktoré si vyžiadali 18 mŕtvych a 20 zranených.

Demonštranti požadujú rezignácie popredných bezpečnostných predstaviteľov v krajine a zrušenie vysielacích licencií provládnym médiám a bulvárnym denníkom, ktoré pravidelne vysielajú násilný obsah a sú hostiteľmi zločincov a vojnových zločincov.

Štátom kontrolované médiá podľa demonštrantov môžu za kultúru násilia, ktorá v Srbsku pretrváva od vojny na Balkáne.

Blokády ciest a vládnych budov


Jeden z protestných lídrov Aleksandar Jovanović vyhlásil, že demonštrácie budú pokračovať a budú ich viac „radikalizovať“ blokádami ciest a vládnych budov v Srbsku. „Srbsko prestane. Musíme vyčistiť tento jed,“ povedal.

Vučić opakovane tvrdí, že neprijme požiadavky opozície. Protestných lídrov pritom označil za hyeny, ktoré chcú jeho a jeho rodinu mŕtvych.

Viac k témam: Protest
Zdroj: SITA.sk - Srbi pochodovali proti Vučićovi a vyzývali na rezignáciu, prezident označil protestných lídrov za hyeny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.