Utorok, 24. november 2020
Zamračené  -0,9 °C
Mimoriadne správy

Spojené štáty uvalili na Irán sankcie, krajina však bude vo vývoji jadrového programu ďalej pokračovať

 Webnoviny  30. máj 2020  102
Spojené štáty uvalili na Irán sankcie, krajina však bude vo vývoji jadrového programu ďalej pokračovať

30.5.2020 (Webnoviny.sk) - Iránski experti budú pokračovať vo vývoji jadrových aktivít, aj napriek sankciám uvaleným na vedcov Spojenými štátmi. Uvádza sa to vo vyhlásení iránskeho úradu pre jadrovú energiu, ktoré v piatok citovala štátna televízia.

Podľa neho americké rozhodnutie uvaliť sankcie na dvoch iránskych jadrových vedcov naznačuje pokračovanie "nepriateľského" postoja. Iránski odborníci sú však napriek sankciám, ktoré podľa stanoviska porušujú medzinárodné právo, "rozhodnutí pokračovať v ich neprestajnom úsilí viac ako predtým".

Pompeo uvalil sankcie a zrušil výnimky


Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v stredu uvalil sankcie na dvoch predstaviteľov z Iránskej organizácie pre atómovú energiu, ktorí sú zapojení do vývoja a výroby centrifúg používaných pri obohacovaní uránu.

Minister tiež povedal, že zruší všetky až na jednu z výnimiek týkajúcich sa sankcií, ktoré sa vzťahujú na civilnú jadrovú spoluprácu.

Výnimky umožňovali ruským, európskym a čínskym spoločnostiam pokračovať v práci v iránskych civilných jadrových zariadeniach bez amerických postihov. Jediná výnimka, ktorá bude naďalej platiť, sa týka jadrovej elektrárne v meste Búšehr.

Teherán sa od dohody postupne odkláňa


Odvtedy, čo v roku 2018 Spojené štáty odstúpili od jadrovej dohody so svetovými mocnosťami z roku 2015 a uvalili na Irán sankcie, sa Teherán sa začal od dohody postupne odkláňať.

Irán začal obohacovať urán nad limit či používať viac centrifúg.

Viac k témam: jadrová dohoda, jadrová energia, sankcie proti Iránu, urán
Zdroj: Webnoviny.sk - Spojené štáty uvalili na Irán sankcie, krajina však bude vo vývoji jadrového programu ďalej pokračovať © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.