Sobota, 30. september 2023
Mimoriadne správy

Spojené štáty americké uvalili sankcie na firmy s kontaktmi na Wagnerovu skupinu

 Webnoviny  28. jún 2023  87  
Spojené štáty americké uvalili sankcie na firmy s kontaktmi na Wagnerovu skupinu

28.6.2023 (SITA.sk) - USA uvalili sankcie proti štyrom firmám pre kontakty s ruskou žoldnierskou Wagnerovou skupinou.

Firmy dotovali Wagnerovcov


Sankcie, ktoré Washington prijal v utorok, sa týkajú firiem v Stredoafrickej republike, Spojených arabských emirátoch a Rusku. Nesúvisia pritom s víkendovou vzburou Wagnerovej skupiny. USA v minulosti viackrát zaviedli sankcie proti tejto skupine a jej zakladateľovi Jevgenijovi Prigožinovi.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Americké ministerstvo financií uviedlo, že dôvodom sankcií sú tajné dohody postihnutých firiem v oblasti obchodu so zlatom s Wagnerovou skupinou. Tieto obchody poskytli wagnerovcom financie na udržiavanie a rozširovanie ozbrojených síl na Ukrajine a v Afrike.

Sídla po celom svete


Sankcie USA sa týkajú ťažobných spoločností Diamville SAU a Midas Ressources SARLU sídliacich v Stredoafrickej republike, firmy Limited Liability Company DM sídliacej v Rusku a spoločnosti Industrial Resources General Trading so sídlom v Dubaji.

Terčom sankcií je aj predstaviteľ Wagnerovej skupiny Andrej Ivanov, ktorý spolupracoval s vládou Mali v oblasti obchodu so zbraňami, ťažobných projektov a ďalších aktivít Wagnerovej skupiny v Mali.

Viac k témam: Dubaj, Mali, Rusko, rusko-ukrajinský konflikt, Stredoafrická republika, Wagnerova skupina
Zdroj: SITA.sk - Spojené štáty americké uvalili sankcie na firmy s kontaktmi na Wagnerovu skupinu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.