Štvrtok, 16. júl 2020
Slabý dážď  13,5 °C
Mimoriadne správy

Španielsky kráľ Filip VI. sa vzdal dedičstva po otcovi, toho zbavil aj jeho ročného dôchodku

 Webnoviny  16. marec 2020  34
Španielsky kráľ Filip VI. sa vzdal dedičstva po otcovi, toho zbavil aj jeho ročného dôchodku

16.3.2020 (Webnoviny.sk) - Španielsky kráľ Filip VI. sa vzdal akéhokoľvek budúceho dedičstva, ktoré by získal po svojom otcovi, bývalom kráľovi Juanovi Carlosovi I. Stane sa tak pre údajné finančné nezrovnalosti bývalého panovníka.

Rozhodnutie v nedeľu oznámil kráľovský palác s tým, že Filip VI. tiež zbavil otca jeho ročného dôchodku. V roku 2018 dostal bývalý kráľ príspevok 194 232 eur.

Rozhodnutie prišlo v čase vyšetrovania švajčiarskych prokurátorov zameraného na zahraničný účet údajne vedený pre Juana Carlosa I. Na účet v roku 2008 údajne pribudlo 88 miliónov eur od zosnulého saudskoarabského kráľa Abdalláha, čo boli podľa prokurátorov pravdepodobne úplatky, uvádza švajčiarsky denník Tribune de Geneve.

V sobotu britský denník The Telegraph informoval, že Filipa VI. menovali za beneficienta zahraničného fondu, ktorý kontroluje švajčiarsky účet s údajným darom 65 miliónov eur zo Saudskej Arábie. Tie vraj dostal jeho otec, keď bol na tróne. Filip VI. v nedeľu poprel, že by o fonde vedel.

Osemdesiatdvaročný Juan Carlos I. sa stal kráľom v roku 1975 a vládol až do jeho abdikácie v júni 2014.

Viac k témam: dedičstvo, Španielsky kráľ
Zdroj: Webnoviny.sk - Španielsky kráľ Filip VI. sa vzdal dedičstva po otcovi, toho zbavil aj jeho ročného dôchodku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.