Nedeľa, 1. október 2023
Jasno  15,3 °C
Mimoriadne správy

Španielsko sa ujalo predsedníctva Európskej únie, premiér Pedro Sánchez ho začal návštevou Ukrajiny

 Webnoviny   1. júl 2023  86  
Španielsko sa ujalo predsedníctva Európskej únie, premiér Pedro Sánchez ho začal návštevou Ukrajiny

1.7.2023 (SITA.sk) - Španielsko sa v sobotu ujalo predsedníctva Európskej únie. Premiér Pedro Sánchez ho odštartoval bleskovou návštevou Kyjiva, aby zdôraznil podporu bloku Ukrajine, ktorá už viac ako rok bojuje proti ruským okupantom.

Sánchez pricestoval do ukrajinskej metropoly vlakom z Poľska, pričom podľa vyhlásenia španielskej vlády mal v pláne stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským i vystúpenie v ukrajinskom parlamente.

Vojna nie je jedinou témou


„Vojna na Ukrajine bude jednou z veľkých priorít nášho predsedníctva, pričom sa zameriame na zaručenie jednoty (v tejto otázke) medzi všetkými členskými štátmi,“ povedal Sánchez v piatok v Bruseli.

Od začiatku rozsiahlej invázie Ruska vo februári minulého roka zavítal Sánchez na Ukrajinu už po tretí raz.

Madrid dúfa, že okrem vojny na Ukrajine počas svojho predsedníctva, ktoré sa skončí 31. decembra, dosiahne taktiež pokrok v niekoľkých dôležitých otázkach EÚ.

Sánchez verí, že EÚ dokončí kontroverznú dohodu o migrácii napriek pretrvávajúcim rozporom v rámci 27-člennej EÚ.

Reforma trhu s elektrinou


Španielsko chce dosiahnuť pokrok EÚ aj v oblasti ekologickej transformácie a reformy trhu s elektrinou. Španielsko má v tomto sektore značné skúsenosti, pretože bezprecedentným tempom napreduje v oblasti solárnej, veternej a vodíkovej energie.

Sánchez povedal, že sa chce zamerať aj na prestavbu vnútroeurópskych dodávateľských reťazcov, zabezpečenie energetickej suverenity a vytvorenie európskej dominancie v oblasti umelej inteligencie a digitálnej bezpečnosti.

Španielsko tiež dúfa, že samit EÚ - Latinská Amerika, ktorý sa uskutoční 17. až 18. júla v Bruseli, prvý po ôsmich rokoch, bude predstavovať „kvalitatívny skok“ vo vzťahoch medzi týmito dvoma regiónmi a povedie k silnej investičnej agende s Latinskou Amerikou a Karibikom.

Viac k témam: Predsedníctvo v EÚ, predsedníctvo v Rade EÚ, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Španielsko sa ujalo predsedníctva Európskej únie, premiér Pedro Sánchez ho začal návštevou Ukrajiny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.