Piatok, 27. január 2023
Oblačno  -3,1 °C
Mimoriadne správy

SpaceX žiada Pentagon, aby platil za služby siete Starlink na Ukrajine

 Webnoviny  14. október 2022  59
SpaceX žiada Pentagon, aby platil za služby siete Starlink na Ukrajine

14.10.2022 (Webnoviny.sk) - Spoločnosť SpaceX miliardára Elona Muska varovala Pentagon, že môže zastaviť financovanie svojej internetovej služby Starlink na Ukrajine, pokiaľ americká armáda na to nevynaloží desiatky miliónov dolárov mesačne. Informuje o tom spravodajská televízia CNN, ktorá získala dokumenty, ktoré poslala SpaceX americkému ministerstvu obrany.

SpaceX začala s poskytovaním terminálov siete Starlink Ukrajine na jar a stali sa dôležitou pomôckou ukrajinskej armády, keď iné siete vo vojne zničili Rusi, a to nielen pri komunikácii. Ukrajina dostala zhruba 20-tisíc jednotiek a Musk v piatok 7. októbra na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že „operácia stála SpaceX 80 miliónov dolárov a do konca roka presiahne 100 miliónov dolárov“.

Elon Musk odmietol zablokovať ruskú propagandu v internetovej sieti Starlink


Podľa spomenutých dokumentov SpaceX povedala Pentagonu, aby prevzal financovanie používania Starlinku zo strany ukrajinskej vlády a armády, pretože oni nemôžu ďalej darovať ani dotovať existujúce terminály donekonečna. Spoločnosť tvrdí, že by to stálo viac ako 120 miliónov dolárov na zvyšok roka a mohlo by to stáť takmer 400 miliónov dolárov počas nasledujúcich 12 mesiacov. Ďalšie dokumenty zase ukazujú žiadosť veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Valerija Zalužného, o ktorej sa dosiaľ neinformovalo, o takmer 8 000 ďalších terminálov Starlinku.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Musk varoval pred zraniteľnosťou internetovej služby Starlink, môže sa stať terčom útokov na Ukrajine


Hoci sa Muskovi dostalo širokého uznania a vďaky za to, že odpovedal na žiadosti o službu Starlink pre Ukrajinu hneď na začiatku vojny, v skutočnosti je drvivá väčšina z 20 000 terminálov podľa listu SpaceX Pentagonu úplne alebo čiastočne financovaná z vonkajších zdrojov vrátane vlády USA, Spojeného kráľovstva a Poľska. Požiadavka SpaceX, aby účet zaplatila americká armáda, podľa CNN prekvapila Pentagon, pričom jeden vysoký predstaviteľ obrany televízii povedal, že SpaceX má „drzosť tváriť sa ako hrdinovia“, zatiaľ čo ostatní toľko platia a teraz im predkladá účet na desiatky miliónov za mesiac.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - SpaceX žiada Pentagon, aby platil za služby siete Starlink na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.