Pondelok, 27. marec 2023
Slabý dážď  1,8 °C
Mimoriadne správy

Soul vyslal 80 bojových lietadiel po tom, čo spozoroval desiatky severokórejských letov

 Webnoviny   4. november 2022  60
Soul vyslal 80 bojových lietadiel po tom, čo spozoroval desiatky severokórejských letov

4.11.2022 (Webnoviny.sk) - Južná Kórea v piatok vyslala zhruba 80 vojenských lietadiel po tom, čo na území Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) zaznamenala zhruba 180 letov severokórejských bojových lietadiel. Zbor náčelníkov štábov juhokórejských ozbrojených síl uviedol, že severokórejské stroje zachytili na rôznych miestach vo vnútrozemí aj popri východnom a západnom pobreží, ale nepriblížili sa blízko hraníc.

180 letových trás


Juhokórejská armáda zaznamenala od 13:00 do 17:00 zhruba 180 letových trás, ale nebolo bezprostredne známe, koľko severokórejských lietadiel letelo a či niektoré leteli viac ako raz.

Žiadne z lietadiel neporušilo virtuálnu „taktickú akčnú“ líniu juhokórejskej armády, ktorá je 20 až 50 kilometrov severne od kórejských pozemných a námorných hraníc a používa sa na účely monitorovania, aby mal Soul dostatok času na reakciu na provokácie alebo útoky. Južná Kórea však napriek tomu vyslala svoje bojové lietadlá, ktoré zahŕňali aj bližšie nešpecifikovaný počet stíhačiek F-35.

Testy zbraní


KĽDR zmobilizovala svoje lietadlá, ktorými sa zjavne snažila demonštrovať svoju silu, po tom, čo počas predošlých dvoch dní odpálila zhruba 30 balistických striel. Vo štvrtok dokonca odpálila jednu medzikontinentálnu balistickú strelu, ktorá v Japonsku viedla k výstrahám.

Severná Kórea tento rok vykonala rekordne veľa testov zbraní, pričom v septembri túto aktivitu zintenzívnila. Pchjongjang tvrdí, že tým vysiela varovanie USA a jeho spojencom Južnej Kórei a Japonsku pred ich spoločnými vojenskými cvičeniami, ktoré považuje za nácvik invázie.

V reakcii na štvrtkové testy Washington a Soul predĺžili svoje súčasné manévre do soboty.

Viac k témam: Bojové lietadlá, stíhačky F-35, testy zbraní
Zdroj: Webnoviny.sk - Soul vyslal 80 bojových lietadiel po tom, čo spozoroval desiatky severokórejských letov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.