Štvrtok, 28. september 2023
Slnečno  20,5 °C
Mimoriadne správy

Šojgu sa snaží prezentovať ukrajinskú protiofenzívu ako neúspešnú a čísla, s ktorými prišiel, sú značne zveličené

 Webnoviny  12. júl 2023  69  
Šojgu sa snaží prezentovať ukrajinskú protiofenzívu ako neúspešnú a čísla, s ktorými prišiel, sú značne zveličené

12.7.2023 (SITA.sk) - Ruský minister obrany Sergej Šojgu sa na pozadí samitu Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) pokúsil vykresliť ukrajinskú protiofenzívu ako neúspešnú operáciu. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Čísla sú značne zveličené


Šojgu v utorok prišiel s nepodloženými tvrdeniami, že ukrajinské sily od začiatku protiofenzívy 4. júna prišli o 26-tisíc vojakov a 1 244 tankov a bojových obrnených vozidiel. Taktiež uviedol, že ruská protivzdušná obrana zachytila ​​od začiatku protiofenzívy 176 rakiet HIMARS a 27 rakiet s plochou dráhou letu Storm Shadow.

Viac o téme: Vojna na UkrajineSprávy ruského ministerstva obrany o ukrajinských stratách sú podľa ISW pravdepodobne značne zveličené, keďže aj ruskí vojnoví korešpondenti nedávno obvinili ruské ministerstvo obrany, že medzi straty nových ukrajinských zariadení počíta aj útoky na už poškodenú a zničenú techniku.

V rozpore s pokynmi Kremľa


„Šojguova rétorika týkajúca sa ukrajinskej protiofenzívy je jednoznačne v rozpore s mediálnymi pokynmi Kremľa, aby neznižovali ukrajinskú protiofenzívu a nezveličovali ruské úspechy. Možno Šojgu stále viac ignoruje zavedené pokyny Kremľa o krytí protiofenzívy a snaží sa vykresliť ruské ministerstvo obrany ako efektívneho vodcu vojny na Ukrajine po nedávnej vzbure wagnerovcov,“ uvádza ISW v najnovšej správe.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ruský minister obrany, Summit NATO, Vzbura v Rusku - Jevgenij Prigožin (wagnerovci), Wagnerova skupina
Zdroj: SITA.sk - Šojgu sa snaží prezentovať ukrajinskú protiofenzívu ako neúspešnú a čísla, s ktorými prišiel, sú značne zveličené © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.