Nedeľa, 10. december 2023
Mimoriadne správy

Snažia sa Francúzi vyhnať Rusov z Afriky? Prigožin ich viní z atentátu na človeka spojeného s jeho žoldniermi

 Webnoviny  16. december 2022  76  
Snažia sa Francúzi vyhnať Rusov z Afriky? Prigožin ich viní z atentátu na človeka spojeného s jeho žoldniermi

16.12.2022 (Webnoviny.sk) - Ruský občan úzko spojený s Wagnerovou skupinou vedenou ruským oligarchom Jevgenijom Prigožinom bol v Stredoafrickej republike ťažko zranený pri pokuse o atentát. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Dmitrij Syty, ktorý riadi tzv. Ruský dom v hlavnom meste Bangui, dostal balík, ktorý mu explodoval v rukách.

Podľa Prigožina posledné slová Sytého pred upadnutím do bezvedomia a následným prevozom do nemocnice údajne zneli: „Videl som odkaz: Toto je pre vás od všetkých Francúzov. Rusi pôjdu preč z Afriky.“

Prigožin obvinil Francúzsko, že stojí za útokom na Sytého. Bez poskytnutia dôkazov uviedol, že 11. novembra dostal z Toga balíček s fotografiou svojho syna žijúceho vo Francúzsku s poznámkou, že nabudúce dostane hlavu syna, „ak Rusi nevypadnú z Afriky“. Televízia CNN tvrdí, že Prigožinove tvrdenia nemôže potvrdiť.

V súvislosti so žoldnierskou Wagnerovou skupinou sa dlhodobo šíria správy, že pomohli destabilizovať politickú scénu v prospech Ruska v najmenej šiestich afrických krajinách vrátane Stredoafrickej republiky, Sudánu a Burkiny Faso. To malo za následok tisíce mŕtvych a približne dva milióny vysídlených ľudí.

Viac k témam: Vagnerovci, Wagnerova skupina
Zdroj: Webnoviny.sk - Snažia sa Francúzi vyhnať Rusov z Afriky? Prigožin ich viní z atentátu na človeka spojeného s jeho žoldniermi © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.