Utorok, 16. júl 2024
Slabý dážď  28,4 °C
Mimoriadne správy

Slovensko pošle pomoc Slovinsku, štyri ťažké pásové rýpadlá budú odstraňovať následky škôd po povodniach (video+foto)

 Webnoviny   9. august 2023  187  
Slovensko pošle pomoc Slovinsku, štyri ťažké pásové rýpadlá budú odstraňovať následky škôd po povodniach (video+foto)

9.8.2023 (SITA.sk) - Slovensko pošle v rámci humanitárnej pomoci do Slovinska štyri ťažké pásové rýpadlá. Slovenská republika týmto krokom prejavuje solidaritu pre ničivými povodňami postihnuté Slovinsko a nadväzuje na pomoc ponúknutú predsedom vlády SR Ľudovítom Ódorom, ktorý sa počas mimoriadnej situácie spojil so svojím slovinským náprotivkom Robertom Golobom.

Viac o téme: Povodne v Slovinsku 


Slovinsko požiadalo o konkrétne technické vybavenie prostredníctvom Európskeho mechanizmu civilnej ochrany (UCPM). V tlačovej správe o tom informuje Tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra.

Slovensko ako jeden z najcennejších partnerov


Potrebnú techniku, ako i odborne spôsobilý personál poskytne štátny Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), pričom koordináciu tejto humanitárnej pomoci aj prepravu nadrozmerných strojov zabezpečuje Sekcia krízového riadenia Ministerstva vnútra SR.

V rámci tejto humanitárnej pomoci je Slovensko pripravené poskytnúť Slovinsku štyri ťažké pásové rýpadlá a celkovo bude na mieste vyslania v nasadení päť pracovníkov SVP.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Povodne v Slovinsku (fotografie)

„Ponuka pomoci kolegom v EÚ je pre nás prirodzeným prejavom spolupatričnosti a profesnej cti, keďže živel, s ktorým dennodenne pracujeme, hranice štátov, politík či jazykov nepozná,“ poznamenal generálny riaditeľ SVP Ladislav Glinda.

Pásové rýpadlá sú v tejto chvíli pre Slovinsko, ktorého dve tretiny územia boli bezprostredne zasiahnuté povodňami a jej dôsledkami, mimoriadne potrebné. Rozsahom pomoci tak bude Slovensko patriť medzi najcennejších partnerov.


Pomoc im poskytli aj ďalšie štáty


Styčným dôstojníkom celého vyslania bude zástupca Sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra SR, ktorý na mieste zabezpečí komunikáciu a koordináciu s miestnymi orgánmi, pričom bude zodpovedný aj za zasielanie pravidelných reportov o postupe prác.

„Úsilie, ktoré bolo pri zabezpečení takejto formy humanitárnej pomoci vyvinuté, má za cieľ čo najviac zmierniť následky tejto katastrofy a pomôcť s odstraňovaním škôd,“ zdôraznila generálna riaditeľka Sekcie krízového riadenia Michaela Kaňová a dodala, že medzinárodní partneri dnes vnímajú Slovensko ako silného a spoľahlivého partnera a v prípade potreby sú rovnako pripravení poskytnúť pomoc Slovensku v akejkoľvek kríze.

Ministerstvo vnútra SR v koordinácii s Ministerstvom životného prostredia SR a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v súčasnosti aktívne komunikujú s Európskou komisiou o možnostiach zabezpečenia prepravy na miesto vyslania. V procese riešenia je aj zapojenie ďalších zložiek štátnej správy. Pomoc Slovinsku doteraz poskytlo Nemecko, Francúzsko či Chorvátsko.Viac k témam: Extrémne počasie, Povodne v Slovinsku, Záplavy
Zdroj: SITA.sk - Slovensko pošle pomoc Slovinsku, štyri ťažké pásové rýpadlá budú odstraňovať následky škôd po povodniach (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.