Piatok, 8. december 2023
Jasno  -3,1 °C
Mimoriadne správy

Slovenskí poslanci vyjadrili Izraelu podporu. Každá krajina má právo chrániť svoje územie, tvrdia

 Webnoviny   9. október 2023  79  
Slovenskí poslanci vyjadrili Izraelu podporu. Každá krajina má právo chrániť svoje územie, tvrdia

9.10.2023 (SITA.sk) - Izrael tak, ako každá iná krajina má právo chrániť svoje územie, suverenitu a svojich obyvateľov pred napadnutím a ohrozením. Konštatujú to vo vyhlásení poslanci Peter Kremský, Ondrej Dostál, bývalý europoslanec Branislav Škripek, ako aj predseda skupiny priateľstva s Izraelom v národnej rade Peter Liba.

Ako ďalej zdôraznili, Izrael ako jediná fungujúca demokracia na Blízkom východe je príkladom ochrany slobody, demokracie, mieru a prosperity v regióne a jeho podpora je aj podporou týchto hodnôt vo svete.

Izraelu vyjadrili podporu


„Ako bývalí a súčasní členovia skupín spojencov a priateľov Izraela v slovenskom parlamente vyjadrujeme podporu Izraelu v opatreniach, ktorými chráni svojich obyvateľov a svoje územie pred terorizmom a útokmi z palestínskych regiónov. Vyjadrujeme obdiv nad odvahou a statočnosťou izraelských bezpečnostných síl aj civilného obyvateľstva pri zvládaní týchto smutných udalostí," uvádza sa vo vyhlásení v súvislosti s aktuálnou situáciou v Izraeli.

Poslanci zároveň konštatujú, že akákoľvek podpora teroristov pod rúškom boja za slobodu je pokrytecká.

„Útoky počas posledného víkendu, počas najväčšieho židovského sviatku zmierenia Jom Kipur a navyše počas sobotného odpočinku najlepšie symbolicky ukázali netolerantnosť a zákernosť hnutia Hamas, ktorého záujmom nie je mier a sloboda, ale zničenie Izraela aj za cenu tisícov civilných obetí," uvádza sa vo vyhlásení.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Žiadajú zastavenie násilia


Signatári zároveň žiadajú Európsku úniu, jej členov a všetky krajiny sveta, aby zastavili akúkoľvek pomoc militantným palestínskym hnutiam ako Hamas a zaradili ich na zoznam teroristických organizácií.

„Vyjadrujeme ľútosť nad mnohými nevinnými obeťami spomedzi civilných obyvateľov Izraela a vyjadrujeme sústrasť ich príbuzným. Žiadame zastavenie násilia v Izraeli a opätovné nastolenie mieru v oblasti," zdôraznili signatári.


Palestínske hnutie Hamas v sobotu 7. októbra spustilo rozsiahly útok na Izrael, ktorý naň reaguje tvrdými odvetnými krokmi. Akcia Hamasu si vyžiadala dovedna viac ako tisíc mŕtvych a tisícky zranených na oboch stranách.Viac k témam: Hamas, Izraelsko-palestínsky konflikt, Útok Hamasu na Izrael, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Slovenskí poslanci vyjadrili Izraelu podporu. Každá krajina má právo chrániť svoje územie, tvrdia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.